«

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Sivilceler, tıkalı gözenekler, ölü hücreler gibi cilt sorunlarını yaşamayan yoktur. Özellikle yağlı ciltlerde ve sıcak havalarda gözeneklerin genişlemesi, genişleyen gözeneklerin tıkanması, siyah nokta ve sivilce oluşumuna davet çıkarıyor. Gözenekleri sıkılaştıran, cildi ölü hücrelerden arındırarak pürüzsüzleştiren yumurta akı maskesi ile bu problemlerden kurtulmak mümkün. Üstelik yumurta her evde bulunan bir malzeme olduğundan dilediğiniz zaman yumurta akı maskelerinden faydalanabilirsiniz.

Yumurta akı, pek çok farklı amaçla ve yöntemle kullanılabilen en doğal malzemelerden biridir. Yumurta akını çeşitli bileşenler ve malzemelerle birlikte kullanarak farklı cilt tiplerine uygun maskeler hazırlayabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Doğal güzellik ve bakım malzemeleri arasında ilk sırada gelen yumurta akı, içeriğinde bulunan amino asit, vitamin ve mineraller yardımıyla cilt ve saç bakımında son derece etkilidir. Yumurta akının içeriğindeki bileşenler, saç ve cilt sağlığı için çok önemli olan kalojenin üretimini hızlandırmakta yardımcıdır. Yumurta akı aynı zamanda bakteri oluşumunu yok etme özelliği ile genişlemiş gözenekleri sıkılaştırma özelliğine de sahiptir.

Yumurta akı maskesi, temizleme özelliği çok iyi olan bir maskedir. Yumurta akı maskesi;

  • Kırışıklık görünümünü azaltır, cildi sıkılaştırır.

  • Siyah noktaları yok eder ve genişleyen gözenekleri küçültür.

  • Kuru ciltleri nemlendirir, pul pul görüntüsünden uzaklaştırır.

  • Cildi ölü hücrelerden ve kirlerden arındırır, gözenekleri derinlemesine temizleme özelliğine sahiptir.

  • Yağlı ciltlerde sebumu azaltır ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Yumurta Akı Maskesi Tarifi

Yumurta akı maskesinin faydaları çok fazla, bunlar arasında yer alan; gözenekleri küçültme, cildi sıkılaştırma, kırışık görünümünü azaltma faydalarından yararlanabilmek için aşağıdaki maske tarifini uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi, haftada yalnızca bir kez uygulamalısınız. Çok kuru, hassas ve alerjik cilt tipine sahip olanların bu maskeyi kullanması önerilmiyor.

Yumurta akı maskesi için malzemeler;

1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

1 adet yumurta beyazı

1 çay kaşığı kadar soğuk sıkım zeytinyağı

1 çay kaşığı bal

Yumurta beyazı çırpılarak köpürtülür, ardından tüm malzeme içine eklenip iyice karıştırılır. Temizlenmiş ve kurulanmış cilde, göz çevresinden uzak olacak şekilde sürülür. 15 dakika kadar beklenir ve cilt bol suyla tıkanır. Ardından nemlendirici uygulayarak yumurta akı maskesi bakımını yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *