«

Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?

Çiğ olarak ve yemeklerde sık sık kullanılan biber, faydalarıyla duyanları şaşırtıyor. Yeşil Biberin faydaları, vücudu temizleme etkisi ve hastalıklarla savaşma özelliği onu adeta mucize bir besin haline getiriyor. Biber, rengine ve şekline göre çok fazla çeşidi olan bir sebze. Genel olarak yeşilbiberin faydalarından bahsedeceğiz.

Biber, içeriğinde demir, kalsiyum ve magnezyum; C,B1,B2,E,P,K vitamini; beta karotenin, A provitamini, çeşitli alkaloidler, protein ve lifler bulunduruyor. Çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğu bilenen biber, vücudu temizler, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumada çok başarılıdır.

Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?

  • Hafızayı güçlendiren karnosik asit içerir, beyni güçlendirir, unutkanlık ve Parkinson riskini azaltmada önemlidir.

  • Biber buharının koklanması migren ağrılarını dindirir.

  • Cilt bakımında, kırışıklık ve sarkmaların önlenmesinde kullanılır.

  • Uzun süreli tokluk hissi ile zayıflamaya yardımcıdır.

  • Sindirim sistemini düzene sokarak gaz ve kabızlık problemlerini önler.

  • Antioksidan içeriği sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

  • K vitamini içeriği ile kanamaları azaltır.

  • Kabızlığı önler.

  • Göz sağlığına faydalı olan A ve C vitamini içerir.

  • Kalp ve damar sağlığına olumlu etki yapar, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil biber, salatalarda, yemeklerde ve kahvaltılarda sık sık tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında düzenli tüketilen yeşil biber, içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlarla soğuk kış aylarında meydana gelebilecek çeşitli hastalıklar için önlem olacaktır.

Acı Biberin Faydaları Ve Kullanım Şekilleri

Acı biberi kimileri çok severken kimileri tüketmekte zorluk yaşayabilir. Oysa acı biber, çok eski zamanlardan beri çeşitli tedavilerde kullanılıyor. İçeriğinde bulunan kapsaisin, bibere acı tadı veren maddedir. Bu maddenin aynı zamanda ağrı kesici özelliği bulunur ve eski zamanlarda acıyı dindirmek amacıyla kullanılırdı. Acı biber, enfeksiyon önlemek, diş ağrılarının azaltılmasını sağlamak ve kas ağrılarını dindirmek için de kullanılırdı.

Günümüzde acı biberin faydaları hakkında bilgiler çoğaldıkça kullanım alanı da artıyor. Biber özlü kremler, pek çok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Biber içeren kremler, sinir ve kas ağrıları, artrit, fibromiyalji gibi rahatsızlıklarda da tedavi amaçlı olarak kullanılıyor.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *