«

Yangın Merdiveni Kullanım Amacı

Yangın Merdiveni Kullanım Amacı

Yangın sırasında can güvenliğini ve kaçışı sağlamak için kullanılan yangın merdivenleri tahliye amaçlı kullanılır. Kendi içerisinde z tipi yangın merdiveni ve dairesel yangın merdiveni olarak iki gruba ayrılan bu merdivenler yapıların dış kısmına yerleştirilir. Merdivenin kullanımı resmi binalar, tüm işyerleri, topluma açık binalar ve ticaret merkezleri için zorunludur. Özellikle çok sayıda insanın bulunduğu binalarda güvenlik önlemi amaçlı yangın merdiveni mutlaka yer almalıdır. Ancak merdivenin yönetmelikte belirtilen şartları sağlayacak şekilde üretilmesi gerekir. Basamak genişliği ve yüksekliği, üretimde kullanılacak malzeme ve buna benzer tüm detaylar yangın merdiveni yönetmeliği içerisinde anlaşılır şekilde ifade edilir. Buna uyulmadan yapılan merdivenlere yönelik cezai işlem uygulanmaktadır.

Yangın Merdiveni Yönetmeliği

Yönetmeliğe göre tüm yangın merdivenlerinin yan kısımlarında küpeşte, korkuluk ya da duvar olması gerekir. Merdivenlerdeki baş kurtarma yüksekliği basamaktan itibaren 210 cm olacak şekilde belirlenmelidir. Sahanlıklar arasındaki kot farkı ise en fazla 300 cm olmalı ve her sahanlığın uzunluğu ile genişliği merdiveninkinden az olmamalıdır. Merdivenin üretiminde kullanılan malzemenin mutlaka ısıya dayanıklı olacak şekilde seçilmelidir. Aynı zamanda yangın anında kişi yoğunluğu fazla olacağından yangın merdiveni bunu taşıyacak kapasitede olmalıdır. Bu nedenle her yapıya uygun özel merdiven planı hazırlanmaktadır. Merdivene çıkış kapısı mutlaka panik anında kolayca açılabilmelidir. Bu kapı hırsızlık önlemlerine karşı da dışarıdan açılamayacak şekilde muhafaza edilmeli, güvenlik önlemleri esnetilmemelidir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *