«

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri ve Performans Arttırma Yolları

Windows 10 Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

Windows’un hayatımıza girdikten sonra bilgisayar kullanımını önemli ölçüde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Kullandığımız Windows işletim sistemi üzerinde oyun oynayabiliyor, programlar kullanıp programlar yazabiliyoruz. Peki Windows’un en son sürümü olan Windows 10 için sistemimiz ne kadar yeterli? Düşük sistemler için Windows 10 ayarları nasıl olmalı? Bu sorulara yanıt arıyorsanız ve Windows 10 ile maksimum performans elde etmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Oyuncular için Oyun Modu

Windows 10 üzerine oyuncular için düşünülmüş bir özellik mevcut. Siz oyununuzu oynarken arka planda gereksiz programlara ait işlemlerin durdurulmasını sağlayarak oyundan maksimum performans almanızı sağlar. Oyuncular Windows 10 üzerine oyun modunu aktif etmek için Ayarlar > Oyun > Oyun Modu adımlarını izleyebilir veya sol alt kısımdaki arama yerine “Oyun Modu” yazarak hızlı bir şekilde panele ulaşabilirler. Windows 10 hızlandırma yöntemleri arasında bu maddeyi uygulayarak daha yüksek performansta oyunlar oynayabilirsiniz.

Görsel Efektlerin Kapatılması

Pencere açıp kaparken çok dikkat etmesek de göze hoş görünen efektler bizleri karşılar. Aynı zamanda başlat çubuğu gibi yerlerin saydam olması görsel efektlere girer. Bu da bilgisayarın sisteminden belirli miktarda alan götürür. Görsel efektlerden kısarak büyük ölçüde performans elde edebilirsiniz. Windows Tuşu + S tuşuna basarak “Gelişmiş Sistem Ayarları” yazabilir, karşınıza gelen sekmeden “Gelişmiş” sekmesine tıklayabilirsiniz. Burada ilk satırda Performans bölümündeki ayarlar tuşuna basarak “En iyi performans için ayarla” butonunu işaretleyip işlemlerinizi kaydedin.

Başlangıç Uygulamalarından Tasarruf


Bilgisayarınıza kullanmak için yüklediğiniz fakat işiniz bitince kullanmadığınız programlar siz işinizi yaparken arka planda çok yer kaplar. Kullanmasanız dahi uygulama hazırda beklediği için bilgisayarda performans düşüşüne sebep olur. Bunu engellemek için başlat çubuğu üzerinde boş bir alana sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” seçeneğini seçin. Alternatif olarak Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Karşınıza gelen ekrandan “Başlangıç” alanına geçin. Burada bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlatılacak programlar yer alıyor. Windows ve ekran kartları dışında sizin yüklediğiniz gereksiz uygulamaları başlangıçta devre dışı bırakarak hem hızlı açılış sağlayabilir hem de kullanırken takılmalar yaşamazsınız.

Windows 10 hızlandırma yöntemleri adı altında sizlere içerik sunmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *