«

Virüsten Korunmak İçin Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgınında uzmanların hem fikir olduğu konu temizlik ve hijyen! Bu kadar güçlü ve hızla ölüme sebep olan bir virüsten su ve sabunla kurtulmak mümkün… Ancak gelişigüzel bir temizlik değil, doğru bir şekilde temizlik yaparak, virüsleri öldürebiliyoruz. Peki, virüsten korunmak için ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

Corona virüs, damlacıklar ve temas yoluyla bulaşan çok ciddi bir virüs türü. Yeni tip Corona virüs olarak adlandırılan ve tüm dünyayı etkisi altına alarak ölümlere neden olan bu virüs artık ülkemizde de can almaya başladı. Tüm önlemlere, karantinalara rağmen ölümlerin sayısı artıyor. Halkı bilinçlendirmeye çalışan uzmanlar, el yıkamanın önemine defalarca vurgu yapıyor.

Cerrah yöntemi denilen el yıkama şekli ile virüslerden kurtulmak mümkün. Bu hastalık temas ve damlacık yoluyla yayıldığı için el yıkama ve hijyene dikkat etmek çok çok önemli.

Virüsten Korunmak İçin Doğru El Yıkama Nasıl Olmalı

Corona virüsten korunmak için ellerimizi nasıl yıkamalıyız? Sorusu, şu günlerde herkesin yanıt aradığı bir soru. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre eller sık sık ve doğru şekilde yıkanmalı. Bunun için normal bir sabun kullanmak yeterli. Doğru el yıkama ise; Avuç içlerine sabunun dağıtılması ile başlıyor. Önce eller ıslatılıp sabun avuç içinde dağıtılmalı. Ardından toplam 20 saniye boyunca avuç içleri, parmak araları hem iç yüzden hem elin dışından, parmak uçları ovuşturularak, ellerin sırtları ve başparmaklar sabunlanmalı. Bilekler ovuşturularak bileklerden dirseğe kadar sabunlanıp bol su ile durulanarak işlem tamamlanmalı. Kullanılan musluk kâğıt havlu ile kapatılmaya çalışılmalı. Bu süreç boyunca kişiler havluları ortak kullanmamalı.

Sık dezenfektan kullananlar, egzama sorunu olanlar ellerini nemlendirmeli.

Eller Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Corona virüsten korunmak için ellerimizi nasıl yıkamalıyız sorusuna ek olarak elleri ne sıklıkla yıkmalıyız sorusunun yanıtı da çok önemli. Virüsten korunmanın ilk adımı olan el temizliğini yaparken doğru yıkama yönteminin yanı sıra doğru zamanlarda el yıkamak gerekli. Uzmanların tavsiyesi;

  • Toplu taşıma kullandıktan sonra
  • Sokaktan eve gelince
  • Paketli eşyalara ve yabancı herhangi bir şeye dokunulduğunda
  • Hayvanlarla temas ettikten sonra
  • Öksürme ve hapşırma olursa hemen sonra
  • Kişisel temizlik yapmadan önce
  • Yemekten önce
  • Yemekten sonra
  • Tuvaletten önce ve sonra, ellerin en az 20 saniye boyunca sabunla yıkanıp, bol su ile durulanmasından yana.

Unutmamalıdır ki, temizlik bu salgından korunmanın ilk adımı, dolayısıyla en fazla dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken konu ellerin temizliği.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *