«

Üsküdar’da Gezilecek En Güzel Yerler

İstanbul’un Anadolu yakasında gezip görülmesi gereken en güzel ilçelerinden biri de Üsküdar. Kadıköy ve Ümraniye’yle çok yakın olan Üsküdar, simgesi olan Kızkulesi ile de biliniyor. Üsküdar’da gezilecek yerler sayıca fazla. Bu durum ilçenin eski zamanların da uğrak noktası olmasında kaynaklanıyor. Bu özelliği ile pek çok tarihi yapıyı içinde bulunduran Üsküdar, geçmişte padişahların da konakladığı mekânlar arasında yer alıyor.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Kız kulesi Üsküdar’ın sembolüdür demiştik. Boğaz ve Marmara denizinin birleşim noktasında bir kaya üzerinde yer alan kule, kıyıya 180 metre uzaklıkta bulunuyor. Kız kulesine ring seferlerle ulaşılabiliyor. Tam bilet 20 lira. Ancak kuleye gitmeyip karşısında kıyıdan bu manzarayı da izleyebilirsiniz. Özellikle gece ışıklandırmaları ile nefis oluyor.

Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan tarafından Mihrimah Sultan adına yapılan cami 1548 yılında tamamlanmış. Günümüze kadar ulaşan caminin minarelerinin arasından ay ve güneşin doğuşu izlenebiliyor.

Meşhur Çamlıca Tepesi

Meşhur Çamlıca Tepesi

İstanbul manzarasına doymak, bol bol oksijen almak isteyenlere Çamlıca tepesini tavsiye ediyoruz. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Çamlıca tepesi, İstanbul’un balkonu olarak nitelendiriliyor. Doğaya ve manzaraya doyabileceğiniz bir mekân.

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Muhteşem deniz manzarası, dev ağaçlarıyla Fethi paşa korusu, Üsküdar’da gezilecek yerler arasında özellikle doğaseverlere hitap ediyor.

Yeni Valide Külliyesi ve Camii

Yeni Valide Külliyesi ve Camii

3. Ahmet tarafından annesi Gülnuş Emetullah Valide Sultan için yaptırılan Valide Külliyesi ve Camii, İstanbullun en güzel camileri arasında yer alıyor. Hem Osmanlı hem barok mimarisi özellikleri taşıyan cami bünyesinde kuran kursu ve külliye bulunuyor. Üsküdar’da hâkimiyet-i milliye caddesinde bulunan cami, iç kısmındaki çini süslemeleriyle ziyaretçilerini görkemli bir atmosfere sürüklüyor.

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Türbesi, Üsküdar’da, Aziz Mahmud Hüdai sokağında yer alıyor.

Şemsi Paşa Camii

Şemsi Paşa Camii

Yine Mimar Sinan tarafından 1580 yılında yapılan Şemsi Paşa Camii, Üsküdar’da görülmesi gereken yerler arasında. Rivayete göre Şemsi Ahmet Paşa, yaptıracağı camiye kuşların gelmemesini istemiş ve mimar Sinan da konum olarak kuşların uğramayacağı bir alana cami inşa etmiş.

Üsküdar’da görülmesi gereken yerler arasında;

 • Çinili cami

 • Selimiye kışlası

 • Eski valide sultan camii ve külliyesi

 • Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

 • 3. Ahmet çeşmesi

 • Ayazma Camii

 • Abdülaziz Av Köşkü

 • Ahmediye Camii

 • Salacak Camii

 • Şakirin Camii

 • Rum Mehmed Paşa Camii

 • Çamlıca Kız Lisesi, sayılabilir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *