«

Üniversite Yaşamına Yön Veren Faktörler

Üniversite Yaşamına Yön Veren Faktörler

İnsan hayatında en paha biçilemez dönemlerden birisi üniversitedir. Olabildiğince özgür ve bir o kadar umursamaz takılabileceğimiz süreçlerden söz ediyoruz. Ancak bunun sınırını iyi tutturmak ve tam manasıyla üniversite hayatını yaşamak için bazı kıstaslar var. Örneğin dört yıllık üniversite süresini en iyi şekilde geçirmenin tek yolu sosyallikten geçiyor.

Tabi ki üniversitede sosyal olmak o kadar kolay gelmeyebilir. Ancak asıl önemli olan nokta özgüveni yüksek tutarak kendinize bir şeyler katmayı amaçlamaktan geçiyor. Bu eğitim anlamında da sosyal statü anlamında da geçerli olan bir durumdur. Temel anlamda üniversitenin eğitimden ziyade sosyal anlamda insanı geliştirdiği düşünülürse doğru bir nokta olduğundan şüphe yok.

Üniversite Süresince Sosyal Bir Yaşam İçin İpuçları

Üniversite hayatını sosyal bir çevreye sahip olarak geçirmenizi sağlayacak birçok farklı etkenden söz edebiliriz. Hepsinin merkez noktasında ise özgüven yatıyor.

• Özgüven

Herhangi bir ortama ayak uydurma, adapte olma veya tanımadığınız insanlarla iletişim konusunda özgüven probleminizi kırmalısınız. Herkesin tek amacı birbiriyle iletişime geçerek bir aktivite yapmaktır. Dolayısıyla yapmanız gereken şey herkes gibi ortama ayak uydurmak ve olabildiğince girişken olmaktan geçiyor.

• Karşı Cins

Karşı cinsle olası bir yakınlaşmayı direkt olarak flört veya sevgili olarak görmek en büyük hatalar arasındadır. Çoğunluğuyla direkt olarak arkadaş olunabileceğini bilsek bile daha ilerisini isteyebiliriz. Aslında tam tersini yaparak sosyal bir çevre edinmeyi daha da kolaylaştırmamız mümkündür.

• İlgi Alanları

İlginiz hangi yönde ise o alana yoğunlaşmak sizin için bir artıdır. Eğer müziğe meraklıysanız müzik kulüplerine üye olabilir, enstrüman çalanlarla aynı ortamda bulunabilir veya konser gibi aktivitelerde aktif olarak rol alabilirsiniz. Fakat müziğe olan ilginize rağmen siyasi kulüpler ya da çevrecilerin organize ettiği etkinliklere katılırsanız pozitif sonuçlar almanız olanaksızdır.

• Etkinlikler ve Arkadaş Çevresi

Kendinize yakın bir dünya görüşüne sahip olan arkadaşlar edinirseniz aynı etkinlikleri tercih etme olasılığınız artar. Yine aynı etkinliklerde yeni insanlarla tanışma olasılığınız çoğalır. Farklı insan topluluklarıyla diyalog kurmak, sohbet etmek veya birbirinden etkilenmek son derece güç olacaktır.

• Ders ve Eğlence

Dersler ilk etapta çok umursanan bir noktada değildir. Fakat sadece not alışverişi bile size belli bir sosyal statü kazandırabilir. Yine eğlence alanında da bu ilişkileri kullanmak önem arz ediyor. Bilhassa insanların üniversite hayatında belirleyici bir unsur olarak dersler ve eğlence arasındaki ince çizgiyi göstermek mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Winman Hakkında

Winman

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Şuan eğitimimi açık öğretim üzerinden tamamlamaktayım. İnternet işlerine ve bilgisayar oyunları karşı merakım var. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. gürkan

    merhaba güzel bir yazı olmuş, bende şunu eklemek isterim üniversiteli veya üniversiteye gidecek olan arkadaşlar için; okulda çeşitli öğrenci topluluklarını çok iyi değerlendirin, mümkünse aktif görev alın, hocalarla ilişkinizi bi şekilde geliştirin, kapılarının önünde bekleyin. bunlar çok ama çok önemli. okulun düzenlediği, konferanslara seminerlere mutlaka katılın. boş boş derse girip gezerek okul bitirmekten kaçının. ilerde bu aktiviteler size iş ve staj kapıları açar, özgeçmişinizi de öde çıkaracak özellikler kazandırır.