«

Tuz ve Suyun Vücudumuzdaki Yeri

Vücudumuzun yüzde 75′inin, beynimizin ise yüzde 95′inin sudan ibaret olması sanırım suyun yaşamımızdaki yerinin önemiyle ilgili hepimize yeteri kadar önem ifade etmektedir. Susuz bir yaşamın sağlımızda ki hasarlarını birazdan anlatacağız. Su ile birlikte vücudumuzun ihtiyacı olan tuzu da atlamamak gerektiğini düşünüyoruz.

Vücudumuzun suya ne denli ihtiyacı var ise tuzunda o denli gereksinimi vardır. Yalnız burada bahsedilen yapay yollarla üretilen, insan sağlığını tehdit eden tuzlar değil doğal tuzlardır.

Yemeklerde kullandığımız bu kimyasal tuzların hiç bir faydası olmadığı gibi zararlarıda başta görme bozuklukları, karaciğer hastalıkları, damar sertlikleri gibi bir sürü hastalığa sebebiyet vermektedir. Asıl ihtiyacımız olan tuzun mineralleri ile birlikte bulunduğu en önemli tuz deposu himalaya tuzu dediğimiz doğada bulunan kaya parçasıdır.

Himalaya tuzu sadece tuz değildir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin aşağı yukarı tamamını barındıran çok önemli bir mineral deposudur. Uzmanlar öncelikle tuz ihtiyacımızın bu tür doğadan elde edilen ürünlerden kullanmamızı şart koşmaktadırlar. Şimdilik himalaya tuzu ile ilgili ihtiyacımız olan bilgileri es geçerek bir başka yazıda ana konumuz yapacağımızı belirterek vücudumuzun su ile ilgili önemine geçmek istiyoruz.

Su Kaybının Vücudumuza Etkisi

Vücudumuzda çok az bir su kaybının bile insanda halsizlik, unutkanlık, hafıza eksikliği, konsantrasyonda zafiyet gibi anında vücudumuzda hissedeceğimiz belirtiler verdiği tüm tıp adamları tarafından ifade edilmektedir. Vücudunun yüzde 75′i su olan bir insandaki bu eksikliğin vücudumuza vereceği hasar sadece bundan ibaret değildir elbette.

Su kayıplarının vücudumuza vereceği zararlar saymakla bitmez. Böbrek hastalıklarından kalbe, karaciğerden pankreasa kadar vücudumuzun tüm organları suya bağımlıdır. Az bir miktar su kayıplarıda dahi organlarımız hemen sos vermeye başlar. Şu tıbbi gerçek bile suyun vücudumuzdaki önemini çok net bir şekilde ifade eder. Bildiğiniz gibi insan hiç bir şey yemeden 30 gün kadar yaşayabilir. Fakat susuzluk 3.gün sonunda insanı öldürmeye başlar.

Önce insanın böbrekleri iflas eder sonrasında tüm vücuda, organların tamamına sirayet ederek insanı ölüme götürür. Depremlerde enkaz altında kalıp haftalar sonra enkazdan çıkarılıp yaşayan insanlar olduğunu bildiğimiz halde 3 gün sonra vücudunda hiç bir enkaz baskısı olmadığı halde ölü çıkartılan depremzedeler olduğuna da tanıklık etmişizdir. Bunun tek sebebi insanoğlunun susuzluğa en fazla 3-4 gün dayanabileceğidir. Öte yandan 5-10 gün sonra sağ çıkartılanlar ise bir şekilde su ihtiyaçlarını giderebilmiş kişilerdir.

Bir Cevap Yaz

Winman Hakkında

Winman

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Şuan eğitimimi açık öğretim üzerinden tamamlamaktayım. İnternet işlerine ve bilgisayar oyunları karşı merakım var. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *