«

Türkiye’de enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar

Türkiye’de enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar

Doğada mevcut olan fakat sıcaklığı düşük olduğu için kullanılamayan enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmayı sağlayan cihazlar bulunmaktadır. Isı pompaları bu işlemi klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirmektedir. Yani sistemde kompresör veya soğutucu akışkan derecesi de bulunmaktadır. Toprak, su, havada bulunan ve bedava olan enerji kaynakları olmaktadır. Yer alan kaynaklı asistanlar mevsimlere bağlı olarak yeraltı ve düzey alternatifleri de bulunmaktadır. Ülkemizin tüketim toplumuna dönüşümü nüfus artışı, şehirlere göç gibi oluşumlar enerji talebini de izlenen yanlış politikaları ile beraber ithalat bağımsızlığını hızla artırmaktadır. Enerji sektörü verimlilik açısından hem de talep cephesinde iyileştirilmediği takdirde enerji tüketiminin Türkiye’de enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar düzenlenmesi üzerindeki baskısının azaltılması mümkün olmamaktadır.

Enerji Verimliliği

Ülkemizin bu kötü durumdan ancak en az maliyetle etkili olarak tek çıkış noktası bulunmaktadır. O da enerji verimliliğini artırarak yalnızca nihayet tüketiminde en az yüzde yirmi olan potansiyelin geri kazanılmasıdır. Harcanan emeğin tek amacı ülkemizin sanayileşmesi ve demokratikleşmesine halkın mutlu bir yaşam sürmesi adına ülkemizin tabanı en geniş en önemli mühendislik meslek kuruluşu kimliği ile örgütsel olarak ülkenin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirilmesidir. Bilindiği üzere enerji çalışma grubu her dönem enerji kaynakları ve politikaları üzerine raporlar hazırlamaktadır. Alanında uzman üyelerin katkılarıyla bu raporlarda sektörle ilgili mevcut durum değerlendirmeleri yapılmakta ve öneriler kamu ile paylaşılmaktadır. Bu çerçevede dünyada ve ülkemizde enerji verimliliği raporu 2007 senesinden Bu döneme ülkemizde Enerji verimliliği desteklemek üzere yapılan çalışmaların hangi noktaya geldiğini gelişmeleri yakından ve hatta içinden izleyen bir durum olarak analiz etmekte ve bu konuda yapıcı eleştiri ve önerilerini sivil ve bağımsız gözle ortaya konulmasına amaçlamaktadır. Enerji verimliliği politikaları bir taraftan ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma hedeflerini sürdürülebilirliği ile doğrudan ilişkili olması diğer taraftan ise toplam sera gazı salınımlarının azaltılmasının oynadığı kilit rol nedeniyle hassasiyetle ele alınması gereken alanların en başında gelmektedir. Enerji tasarrufu ve verimliliği enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılık risklerin azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliklerine karşı mücadelenin etkinliğinin artırılması gibi ulusal strateji hedeflerin ve enerji politikalarının önemli bileşenleri takip edilmeli ve analiz edilmelidir.

Kaynak: https://www.festo.com/cat/tr_tr/products__64394

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *