«

Siteyi Google’a Ekleme işlemi nasıl yapılır?

Google’ın arama sonuçlarına dahil olmak ücretsiz ve kolaydır; sitenizi Google’a göndermeniz gerekmez. Google, ‘web tarayıcıları’ yazılımını kullanan tam otomatik arama motorudur. Arama sonuçlarındaki sitelerin çoğu, eklenmek üzere manuel olarak gönderilmiş siteler değil, botların webte bulup eklediği sitelerdir.
Google, her taramada indeksine yeni siteler ekler veya güncellemeyi gerçekleştirir. Ayrıca sizi adresinizi eklemeye davet eder. Eklenen tüm adresler indekse eklenmiyor, ne zaman görünecekleri hakkında garanti bir sonuç verilmemektedir. Bu aşamada sadece üst-seviye sayfa gereklidir; her ayrı sayfayı teker teker eklemenize gerek yok. Googlebot, alt sayfaları bulabilir. Önemli nokta, Google’ın kendi indeksini belirli aralıklarda yenilemesiyle, bu yüzden güncellenmiş veya kapanmış bağlantıyı ayrı yerden eklemenize gerek kalmamasıdır.

Google’da kullanılan algoritmanın temel mantığı, kişilere yalnız arama motoruyla koordine hale getirmek amacıyla sitenin açılmaması gerektiğini göstermektedir. Kısacası bunun geniş bir yelpazede tanımlayabilmesi için açılan bir sitenin içeriğinin fazla, kaliteli, görsellerle güçlendirilmiş bir mertebede olmasıdır. Özellikle sadece arama motorunda görünür olabilmesi için içeriğe özgü, toplama içerikli olan site yapanlar var. Bundan uzak durmak, sitenin Google’a ve algoritmaya uygun olmasını sağlar.

Yeni Açtığım Siteyi Google’ye Nasıl Ekleyebilirim?

Yeni bir siteyi Google’a eklemek aslına bakılırsa zor değildir. Bunun için belirtilen (http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html) adrese tıklanarak siteyi Google´’a tanıtabilirsiniz. Buradaki yönergelerle sitenize yeterli ve öz bir özet metni de girebilirsiniz. Yeni açılan sitenizin yalnız ana sayfasını eklemeniz yeterli olacaktır. Google botları buraya eklenen siteyi ana ekranda tanıyarak alt sayfada kalan tüm içeriği inceleyerek veri tabanına saklar. Bu aşama aslında sitenin kaba yolla Google´a tanıtma işlemidir. Diğer bir tanıtma işlemiyse, dışarıdan yapılan tarama sırasında Google ekibi sitenizi bularak tanımlamasıdır. Google, bu aşamada sitenizi indexler ve siteyi takibe alır.

Siteniz bu işlemler sonunda hemen hemen 2 hafta içerisinde arama motorlarında çıkacaktır fakat Google tabanında indexlenen sayfalarınızı incelemek isterseniz site:, Google´’daki liste durumuna bakmak isterseniz info: eklemesini yaparak kalan kısma sitenizin adresini yazabilirsiniz. Örneğin; “info:google.com” diye yazarsanız sitenizin Google listesindeki durumunu görebilirsiniz. Sonuç olarak; Google ´un taradığı ana sayfa ve alt sayfaları göreceksiniz. Güzelbilgi sitesi olarak umarım konu hakkında yorumunuzu esirgemezsiniz 🙂

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *