«

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

İstanbul ve Ankara arasında geçiş yolları üzerinde, mükemmel konumda yer alan Sakarya, doğa âşıklarının mutlaka uğraması gereken adresler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle çevre illerden ulaşımın çok kolay olduğu Sakarya, doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan bir şehir. Sakarya da gezilecek yerler, saymakla bitecek gibi değil ama öncelikli olanları sıralamaya çalışalım.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sakarya’ya 24 km uzaklıkta olan sapanca, ilin en sevilen ve en fazla ziyaretçi alan ilçelerinden birisi. Sapanca, özellikle yaz mevsiminde ve hafta sonları müthiş bir turist akınına uğrayan bir ilçe. Büyüleyici doğası ve yapılacak aktivitelerin çeşitliliği sebebiyle Sapanca, Marmara bölgesinde en popüler yerlerden birisi. Sapanca’ya günün ilk saatlerinde gelerek buraya yakın olan Kırkpınar sahili veya dağ kesiminde bulunan birbirinden güzel tesislerde kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz.

Ardından doğa yürüyüşleri yapabilir, ata binebilir, ATV ile gezebilirsiniz. Ardından Sapanca Gölüne gelerek gölde kayıklarla veya deniz bisikleti ile tur atabilirsiniz. Sapanca gölü kıyısında yer alan çay bahçeleri ve restoranlarda yemek yiyebilir, sanat sokağından yöreye özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Sakarya da gezilecek yerler arasında Sapanca’nın yanı sıra Karasu ilçesi de bulunuyor. Sakarya’nın güzel ilçelerinden biri olan Karasu sınırları içerisinde Acarlar Longozu bulunuyor. Acarlar longozu, geniş olsa da yürümeye açık olan alanı oldukça sınırlı. Bu alan yaklaşık 750 metre kadar bir tahta platformdan oluşuyor. Platform boyunca nilüferlerle kaplı suyun üzerine yürüyebiliyorsunuz. Eşsiz doğa fotoğrafları çekmek için gayet güzel bir alan. Ancak burada yapılacak şeyler oldukça sınırlı yemek yemek için pek fazla mekân bulunmuyor. Otopark ücreti olarak 10 lira alınıyor. Yakınlara park ederek bu 20 dakikalık yürüyüş için otopark ücreti vermekten kurtulabilirsiniz.

Maden Deresi

Maden Deresi

Karasuya gelmişken o kadar yolu acarlar longozunu görüp dönerek bitirmek çok mantıksız olacağı için çevredeki farklı alanları da görmenizi tavsiye ederiz. Acarlar longozuna 10 km mesafede olan Maden deresi, madenlerden geçen geçitlerin görülebildiği yemyeşil bir mekân.

Çark Caddesi

Çark Caddesi

Alışveriş sevenler ve şehrin atmosferini hissetmek isteyenler Sakarya’nın simgesi olan çark caddesine mutlaka uğramalılar. Sağlı sollu dükkân ve mağazaların yer aldığı, trafiğe kapalı bir cadde olan Çark Caddesi, alışveriş severler için ideal.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *