«

Renkli Lens Görüş Netliğini Etkiler mi?

Lens kullanımının birçok ince detayı olduğunu biliyorsunuz. Hatta birçok kişi için bu konunun büyük bir problem olarak görüldüğünü görebiliyoruz. Aslında gözlük kullanımına nazaran çok daha geniş ve sağlıklı bir görüş açısı sunabiliyor. Ancak göz sağlığı için önermeyen uzmanların sayısı da az değil.

Tabi ki burada estetik anlamda da önemli bir kıstas söz konusu oluyor. Hatta renkli lens kullanmak büyük bir sosyal avantaja dönüşebiliyor. Çok daha dikkat çekici gözlere ve bakışlara sahip olabilmek mümkün hale geliyor. Bu durumda da akla takılan ilk soru renkli lensin görüşe etkisi üzerine oluyor. Bunu anlayabilmek için hareli lensler hakkında bilgi sahibi olmak gerek.

Renkli Lens Seçimi Yaparken Hareli ve Haresiz Modeller Nedir?

Hareli lens ile haresiz lens arasındaki temel fark gözün etrafındaki çember diyebiliriz. Göz bebeğimizin hemen sınırında bulunan bu çizgi beyaz kısımla aradaki farkı ortaya koyar. Hareli lensler ise bu çizgiye kendisinden de sahiptir. Oysa haresiz renkli lens kullanımının çok daha doğru ve doğal bir görünüm katacağı konusunda herkes hemfikir.

Hareli renkli lens kullananların yorumları araştırıldığında genel tecrübe görüş netliğine olumsuz bir etkiyi öne çıkarıyor. Bu durum başlı başına bir probleme dönüşebilir. Ayrıca lens seçerken göz kusurlarını örtmek için numaralı bir tercih yapacaksanız hareli lensler ile bu durum bir tık öteye gidebilir. Genel algı haresiz renkli lens modellerinin çok daha doğal bir estetik ve daha net bir görüş sağladığı yönündedir.

Renkli Lens Kullananların Görüş Sorunu Yaşaması

Bu kişiden kişiye değişmekte olan bir faktör olarak düşünülebilir. Bilhassa insanların ilk defa lens kullanması, göz yapısına uygun olmayan ya da yanlış ölçülerde lens kullanmasıyla da alakalı olabilecek bir sorundur. Göz doktoruna çıkarak gözünüzün çapını ve lens eğrisini içeren bir lens reçetesi almanızı tavsiye ederiz.

Böylece mutlak görüş için sizin gözünüze en uygun lens yapısını öğrenmiş olursunuz. Haliyle renkli lens kullanarak net görmek dahi mümkün olabilir. Numaralı renkli lensler için çok yüksek numara seçenekleri olmaması birçok kişi için dezavantaja dönüşebilir. Son dönemlerde piyasada dikkat çeken yüksek numaralı yıllık renkli lensler ise bu sorunu çözmek için alternatif yaratabiliyor.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Hande Nur

    Vay canına! Bu kadar olduğunu gerçekten bilmiyordum. Gerçekten okunması ve bilinmesi gereken önemli bir konu. Biraz dikkat edilerek çözülebilir.