«

Portakal Kabuğunun Faydaları, Portakalı Yedikten Sonra Atmayın

Portakal Kabuğunun Faydaları

Meyvesi kadar kabuğu da oldukça önemli yararlar sağlayan portakal, bilindiği gibi C Vitamini bakımından en zengin meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle kışın sıklıkla tükettiğimiz portakal, sağlık bakımından önemli yararları olsa da, portakal kabuğunun da hem sağlık açısından, hem de pratik kullanımlar açısından birçok yararı bulunmaktadır. Genel olarak acımsı bir tada sahip olan portakal kabuğunun faydaları, aşağıda yer almaktadır.

 

Portakal Kabuğu Faydaları şunlardır;

  • Kanser önleyici özelliğe sahip olan portakal kabuğu, içerdiğini C Vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. C vitamini ve A Vitamini bakımından zengin olan portakal kabuğu, kanser riskini azaltan etkenler arasında yer almaktadır.
  • İçeriğinde hesperidin maddesi bulunan portakal kabuğu, bu madde sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.
  • Kabızlığa iyi gelmesi de, portakal kabuğunun faydaları arasında gösterilmektedir.
  • A vitamini bakımından zengin olan portakal kabuğu, kabızlık sorununa karşı oldukça iyi gelmektedir.
  • Yine içeriğinde bulunan C ve K vitaminleri sayesinde, kış aylarında vücudun direncini artırarak soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı vücudu korur.
  • Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olması da, portakal kabuğunun faydaları arasında yer almaktadır. Keskin ve hoş bir kokuya sahip olan portakal kabuğu belirli aralıklarla tüketildiği zaman, ağız kokusunu gidermeye faydalı olmaktadır.
  • Dişleri beyazlatmak için de kullanılan portakal kabuğu, dişler için adeta bir diş macunu görevi görmektedir. Portakal kabuğunu dişlerinize bir süre sürdükten sonra, eski haline bakarak daha beyaz dişlere sahip olduğunuzu görebilirsiniz.
  • Ayrıca cilt lekeleri üzerine portakal kabuğu sürüldüğünde, cilt lekelerinin azaldığını görebilirsiniz.
  • Akne ve sivilcelere iyi gelmesi de, portakal kabuğunun yararları arasında bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde cilt üzerinde kullanılması halinde, cildin daha ipeksi bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

Portakal kabuğunu yiyerek tüketebileceğiniz gibi, pasta ve kekler içerisinde, portakal  kabuğu çayı demlemek suretiyle ya da yemeklerinizin içerisine katarakta  tüketebilirsiniz.

Yukarıda yer alan portakal kabuğunun faydaları dışında, farklı bir takım faydaları da bulunan portakal kabuğu, düzenli kullanılması halinde oldukça olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *