«

Papatyanın Faydaları Nelerdir? – Depresyona ve Ağrılara İyi gelir

  

Papatyanın Faydaları – Depresyona İyi gelir ve Ağrıları Azaltır

Papatya bitkisi aslında gayet faydalı ve rahatlatan bir kimyasal bileşime sahip olduğu, birçok doktor ve alternatif tıp uzmanı tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle papatyanın faydaları konusu yıllarca bilim adamlarının en önemli araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Ek olarak papatya çayı, birçok üst düzey işadamının içtiği önemli içecekler arasında ilk sıralama da yer almaktadır. Çünkü papatya çayının yararları oldukça fazladır. En başta stres ve gerginliği alan, aynı zamanda meditasyonlar sırasında sağlanan rahatlamayı da sağlayabilen ve bununla beraber beynin mutluluk hormonu denilen serotonini salgılatan bir bitki olarak da bilinmektedir.

Papatya Antioksidan Kaynağıdır

Papatyanın faydaları aslında saymakla bitmez. Çünkü papatya çayı genel olarak Flavon ve Apigenin içeren çok güçlü bir antioksidan olmayı yıllarca başarmıştır. Papatya çayının yararları arasında en vücudu temizleyen en önemli kimyasallara sahip olması ile bilinmektedir. Ayrıca antioksidan içeren bitki sıralamasında da hep zirvede olmuştur. Ayrıca kanser hastalıklarında ki en hızlı tedavi ve iyileştirme programları, bu bitkiden imal edilen ilaçlar ve şuruplar ile yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu bitkinin kansere karşı en etkili bitkilerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Anksiyete ve Depresyonla Savaşır

Papatya çayı, diğer özellikleri bakımından da çok faydalıdır. Çünkü papatyanın faydaları arasında, depresyona iyi gelen bitkiler olarak bilindiği ve bu şekilde tüketildiği hep söylenmektedir. Papatya çayının yararları ise saymakla bitmez. Diğer özellikleri arasında, birçok psikolojik rahatsızlığa ve bozukluğa da iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca papatya çayı uyku konusunda da birçok sorunu olan insanın sıkıntılarına derman olmuştur.

Papatya Özü Ağrıları Azaltır

Genellikle papatya çayı insanlar arasında ağrı azaltan bitki olarak bilinse de, papatya çayının yararları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Özellikle papatyanın faydaları fiziksel ve ruhsal alanda neredeyse tüm hastalıkları kapsamaktadır. Bunlarında en başında sindirim sistemi hastalıklarında beslenme problemleri gelmektedir. Birçok stres ve beslenme danışmanlığı firması bu konunun üzerine önemle eğilmektedirler.

Sindirimi Geliştirir

Papatya çayı, genel olarak sindirime yardımcı besinler sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle papatya çayının yararları bu alanda oldukça fazladır. Çünkü papatyanın faydaları arasında belki de en önemli olanı, sindirim sistemi hastalıklarında beslenme problemlerini halledebilmesi özelliğidir. Birçok depresyon ve beslenme danışmanlığı firmaları ile diyetisyen doktorlar, birçok hastasına bu bitkiden oluşan kürler ile tedaviler uygulamaktadırlar.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı aslında her mevsimde yetiştirilen bir ürün değildir. Özellikle papatya çayının yararları ile papatyanın faydaları konuları uzun süredir bilindiğinden, istek ve talep çok olsa da ürün bulma konusunda firmaların yaşadığı sıkıntılar aşikârdır. Genellikle alınan biraz papatya tohumu, demlik içerisindeki sıcak suda 3-5 dakika bekletilerek demlenir. İsteğe göre içine çeşitli tatlılar veya bitkiler eklenilerek de zenginleştirilebilir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *