«

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Evrakları, Maaşları Nelerdir?

Ülkemizde iş imkânı çok fazla olan özel güvenlik görevliliği ile ilgilenen kişiler, özel güvenlik nasıl olur, sorusunun yanıtını merak ediyor. Özel güvenlik görevliliği mesleğini yapacak kişiler, çeşitli sınavlar ve eleme aşamalarının ardından mesleğe seçilirler. Güvenlik görevliliği, silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılır. Bu mesleği yapan kişilerin, profesyonel olduklarını gösteren kimlikleri bulunur.

Bankalar, hastaneler, devlet kurumları, AVM’ler, işyerleri, siteler, okullar ve daha pek çok alanda, güvenlik görevlisine ihtiyaç duyuluyor. Güvenlik departmanlarına bağlı olarak görev yapan güvenlik görevlileri, kalabalık alanların güvenliğini ve asayişini sağlamakla sorumludur.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Ülkemizde kolluk kuvvetlerinin yanı sıra güvenliğin sağlanması amacıyla sertifikalı olarak özel güvenlik görevlileri istihdam ediliyor. Bu meslekle ilgilenenlerin merak ettiği özel güvenlik nasıl olunur, sorusuna yanıt vereceğiz.

Özel güvenlik olmak için, özel güvenlik eğitimi ve sertifikası vermeye yetkili kurumlardan sertifika almak gereklidir. Bu kurumlara başvuru yaparak özel güvenlik eğitimleri alınarak sertifika sınavına girmeye hak kazanılır.

Özel güvenlik görevlisi mesleğini yapmak isteyen kişilerde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından yasaklı olmamak, görevini yapmasına engel teşkil eden rahatsızlık veya özrü bulunmamak şartları aranır. Adayların; taksirli suçlar hariç diğer suçlardan ağır hapis cezası ve altı aydan fazla hapis cezası almamış olmaları gereklidir. Affa uğrasa bile devlete karşı işlenen suçlar, rüşvet, zimmet, dolandırıcılık, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırma, laf atma, ırza tasallut, kadın ve çocuk kaçırma, alıkoyma, fuhuşla ilgili suçlar, kaçakçılık, sahtecilik gibi suçlardan hükümlü bulunmamış olması şartı aranır. Kişilerin, özel güvenlik eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sınavlardan da geçmeleri gereklidir.

Silahsız Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Silahsız özel güvenlik nasıl olunur sorusuna ilk olarak; silahsız özel güvenlik olmak için ilköğretim düzeyinde mezuniyet şartı aranması ile cevap verilebilir. Ayrıca başvuracak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Silahsız özel güvenlik eğitimi 100 saattir. Bu eğitimde; ilk yardım bilgisi, kalabalık yönetimi, güvenlikle ilgili tedbirler, güvenlik hukuku ve kişi hakları, etkili iletişim tekniği, kişi koruma, yangına müdahale, güvenlikle ilgili cihazlar ve güvenlik sistemi, uyuşturucu madde bilgisi ve genel kollukla ilişkiler, dersleri alınır. Toplam 100 saatlik derslerin alınmasının ardından silahsız özel güvenlik sınavına hazırlanılır. Sınavın başarıyla tamamlanmasının ardından valilik ve özel güvenlik şube müdürlüğünce onaylanan silahsız özel güvenlik belgesi alınır.

Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Silahlı özel güvenlik nasıl olunur sorusunun yanıtı da silahsız güvenlik olma yöntemi ile hemen hemen aynıdır. Ancak burada eğitim şartı olarak lise ve dengi okul mezuniyeti aranır. Adayların, 21 yaşını da doldurmuş olmaları gereklidir. Silahlı güvenlik eğitimi, diğer 100 saatlik eğitime ek olarak silahlı güvenlik temel eğitimi adı altında 20 saatlik ek eğitim alınır. Eğitim sonrasında girilen silahlı güvenlik sınavında başarılı olanlar, sertifikaları ile silahlı özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilirler.

Özel Güvenlik Görevlisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Özel güvenlik sınavının geçilmesinin ardından emniyete kimlik başvurularında teslim edilmesi gereken Özel güvenlik evrakları;

 • E randevu sıra numarası ve dilekçe örneği
 • TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve 2 fotokopisi
 • Temel eğitim sertifikası, aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu
 • Öğrenim durumu belgesi aslı ve 1 fotokopisi
 • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubu belgesi
 • Özel güvenlik kimlik ruhsat harcı dekontu
 • Kimlik kartı ücreti dekontu
 • Adli sicil belgesi

Özel Güvenlik Maaşları

Peki Özel güvenlik maaşları ne durumda?, silahsız ve silahlı güvenlik görevlilerinde asgari ücretten başlayıp 4500 liraya kadar değişiklik gösteriyor. Şartlar olarak genellikle 2 gündüz 2 gece ve 2 izin şeklindedir. Bu şartlar yerine göre değişebilir. Kimi yer 2200 verirken bir başka firma 2500 vermektedir. Özel sektörde bazı firmalar projeye bağlı olarak yemek vermektedir. Yemek vermeyen şirketler ise ticket-multinet-sodexo gibi yemek kartlarına aylık olarak yükleme yapmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Winman Hakkında

Winman

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Şuan eğitimimi açık öğretim üzerinden tamamlamaktayım. İnternet işlerine ve bilgisayar oyunları karşı merakım var. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. özcan

  merhaba, detaylı bir yazı olmuş, ilgilenenler için faydalı olacaktır. beni ödemelerin fazlalığı şaşırttı ne çok ödeme konusu var ilginç.