«

Orak Hücre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Orak Hücre Hastalığı Nedir?

Orak hücre hastalığında kanın kırmızı rengini veren hemoglobin diğer sağlıklı kişilere göre farklılık gösterir. Bu kişilerde S tipi hemoglobin (HbS) bulunur. Bu kişilerde kan, dokuların sağlıklı kalmasına yetecek miktarda oksijen sağlayamaz. Bu nedenle de alyuvarlar şeklen değişikliğe uğrarlar ve orak şeklini alırlar. Hastalık adını buradan almıştır. Bu hastalıkta bazen erkek cinsel organının toplardamarında orak hücreleri tıkanmaya neden olurlar. Bu durum da cinsel uyarı olmadan devamlı bir şekilde veya art arda ağrılı ereksiyon oluşabilir.

Batı Afrikalı ve Afrika kökenli Amerikalı (Siyahi) bebeklerin orak hücre hastalığına yakalanma ihtimali daha yüksektir. Batı Afrikalıların yaklaşık yarısı ya orak hücre hastalığından mustariptir ya da orak hücre taşıyıcısıdır. Orak hücre taşıyıcısı olan kişiler orak hücre hastalığına neden olan tek bir çekinik gen taşırlar, bu da az miktarda az miktarda alyuvarların anormal olmasına neden olur. Ancak orak hücre geninin taşıyıcılığını yapma riskine karşın belirli kan testleriyle orak hücre geninin var olup olmadığı tespit edilebilir.

Orak hücre hastalığı olan çocukların çok azı 20 yaşından daha fazla yaşayabilirler ve yetişkinlik dönemine kadar yaşayabilenler de 40 yaşından önce ölürler.

Halk dilinde göze perde inmesi olarak tanımlanan katarakt hastalığı göz merceğinin yaşlanması ve bozulmasından meydana gelir. Normalde saydam olan göz merceğinin zamanla tabiri caizse eskimesi ve yıpranması sonucunda gözde görme bozuklukları oluşur. Eski zamanlarda körlüklerin ilk nedenlerinden biri olan katarakt günümüzde tedavi edilir bir hastalığa dönüşmüştür. Yaşlıların hemen hemen hepsinde görülebilen hastalık yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Yaşlılarda görünme nedeni göz merceğinin eskimesidir. Bebeklerde ve çocuklarda oluşan katarakt genellikle genetiktir. Bebekler ve çocuklardaki katarakt ebeveyn tarafından fark edildiği anda doktora gidilmelidir. Genellikle görüntü göz bebeğinin üstündeki beyaz ve ya sarı tabakadır.

Kataraktın sebepleri:

• Yaşlılık
• Genetik katarakt
• Diyabet gibi hormonal hastalıklar
• Uzun süre ateş karşısında olmak
• Göz yaralanmaları

Kataraktın belirtileri:

• Göz bebeğinde beyaz bir tabakanın oluşması
• Işıktan fazlasıyla rahatsız olma
• Sisli, puslu görme

C vitaminin, omega 3’ün ve güneş ışınlarından korunmanın kataraktı önleyebileceği bilinmektedir. İlaçla tedavisi olmayan kataraktın düzelmesi için yapılması gereken şey ameliyatla eskimiş olan göz merceğinin değiştirilmesidir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *