«

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın belirtileri arasında öksürük yer alır. Öksürük, uzun süreli devam ettiğinde kişileri zorlayan, boğaz ağrılarına ve tahrişlerine sebep olan bir durumdur. Boğaz ve solunum yollarının temizlenme mekanizması olan öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük evde nasıl tedavi edilir yazımızın devamında yer alıyor.

Öksürük Nedir Sebepleri Nelerdir?

Öksürük aslında bir hastalık değil, vücudun savunma mekanizmalarından, solunum yollarını savunan bir mekanizmadır denilebilir. Genellikle soğuk algınlığı grip gibi hastalıklarla birlikte seyreden öksürüğün çeşitli sebepleri var. Bunlar arasında grip, nezle, astım, farenjit, kalp yetmezliği, Reflü, geniz akıntısı, akciğer hastalıkları ve akciğerde sıvı toplanması sayılabilir. Bu sayılanlar genellikle kuru öksürük olarak tabir edilen balgamsız öksürüğün nedenleridir. Sinüzit, sigara tüketimi, kulak problemleri, bronşit gibi rahatsızlıklarla birlikte seyreden öksürük ise balgamlı öksürük olarak tabir edilir.

Öksürük her zaman bir hastalıktan kaynaklanmaz, bazı alerjik durumlar da öksürüğe sebep olabilir. Öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtı için öksürüğün sebebi ve türü bilinmelidir. Tedavi buna göre yapılır. Öksürüğün uzun sürdüğü durumlarda veya hastalıklarla birlikte meydana geldiğinde hekime başvurarak hekimin uyguladığı tedaviye uyulmalıdır. Bunun yanı sıra tıbbi tedaviye ek olarak doktora danışılarak doğal tedavilerden de destek alınabilir.

Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürüğün tıbbi tedavisine ek olarak doğal yollarla öksürük tedavisi yapılabilir. Öksürük için evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler var bu yöntemler öksürüğün türüne göre uygulanmalıdır. Öksürük türleri;

  • Kuru öksürük

  • Balgamlı öksürük

  • Alerjik öksürük

Genel olarak öksürüğün çeşidine bakılmaksızın uygulanabilecek yöntemler arasında bol su tüketmek, kaynar olmayacak şekilde sıcak içecekler tüketmek, pastil kullanmak, mekânı havalandırmak, sigara kullanmamak, havayı nemlendirmek, sayılabilir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürükle başı dertte olanların merak ettiği kuru öksürüğe ne iyi gelir sorusunu yanıtlıyoruz. Kuru öksürük için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında mentollü pastiller geliyor. Pastil kullanımı geçici rahatlama sağlayan bir yöntemdir.

Kuru öksürük için bitki çaylarına bal ekleyebilirsiniz. Zencefil, kuru öksürüğe çok iyi gelen bir bitkidir. Taze zencefili çayınıza ekleyebilirsiniz.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük için tuzlu suyla gargara yapılması tavsiye edilir. Bu yöntem boğaz ağrısını da rahatlatma özelliğine sahiptir. Tahriş olmuş boğaza ve balgamlı öksürüğe kekik çayı ile çözüm bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *