«

Muşmula (Beşbıyık) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Muşmula (Beşbıyık) Nedir?

Sonbaharın gelmesiyle birlikte muşmulalar olgunlaşmaya başladı. Bazı yörelerde döngel, töngel, beşbıyık gibi isimleri olan muşmula, pek çok kişinin özlemle beklediği, bazılarının ise hiç tanımadığı bir meyvedir. Muşmulanın faydaları bilindiği zaman, onu tanımayanlar da tüketmek isteyecektir.

Gülgiller ailesinin bir üyesi olan muşmula, bol çekirdekli, olgunlaştığı zaman kahverengiye dönen, içi yumuşak bir meyvedir. Muşmula, mutlaka olgunlaştığında tüketilmesi gereken bir meyve, dolayısıyla olgunlaşmadan yiyenlerin, muşmulayı sevmemesi çok normal…

Ülkemizde en çok Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişen muşmula, bu yörede yaşayanlar tarafından çok seviliyor.

Bol lifli yapısı ile muşmula; demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller içerir. A ve C vitamini açısından da oldukça zengin olan bu meyve, antioksidan özellik gösterir.

Muşmulanın Faydaları;

 • Lifli yapısı ile bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı ortadan kaldırır

 • Zayıflamaya yardımcı olur, bu sebeple sonbahar aylarında diyet listelerinde yerini almalıdır

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

 • Vücutta meydana gelen iltihapları yok eder

 • Ağız yaralarını hızlı iyileştirme özelliği gösterir

 • Astım, bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcıdır

 • Öksürüğü kesmeye yardımcıdır

 • Sindirim sistemini düzenler ve sağlıklı çalışmasını sağlar

 • Böbrek ve karaciğer sağlığına faydalıdır, şeklinde sayılabilir.

Muşmulanın faydalarından yararlanmak için çiğ olarak tüketmenin yanı sıra muşmula çayı içmek de bir alternatif olmalıdır. Muşmula çayı, başta öksürüğü gidermek gibi pek çok faydası olan sağlığa yararlı bir çaydır. Beşbıyık meyvesinin faydaları tabi ki saymakla bitmiyor. Birde sizlere çayının tarifini verelim.

Muşmula Çayı Nasıl Yapılır?

Susuzluğu azaltan, kan dolaşımını hızlandıran, ishali kesip dizanteriyi önleyen muşmula, çay olarak tüketildiğinde de oldukça faydalıdır.

Muşmulanın faydaları arasında yer alan karaciğeri temizleme, mideyi kuvvetlendirme gibi özellikleri, muşmula çayı ile çok daha rahat bir şekilde hissedilebilir.

Muşmula çayı yapmak için: 1 litre su içerisine bir avuç kadar temizlenip yıkanmış muşmula eklenir. Kaynatılıp süzülür. Ardından, arzuya göre bal ile tatlandırılarak günde üç kez bir çay bardağı kadar tüketilir.

Muşmula, içeriğindeki kalsiyum, askorbik asit, demir, fosfor, potasyum sayesinde insan sağlığına çok faydalı bir meyvedir. Besin içeriği ile stres gerginliğini azaltır ve sakinleşme sağlar, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenler, diyabette kullanıldığında çok faydalıdır. Depresyona iyi gelir. Mide bulantısı ve kusma problemlerini önler. Güzelbilgi olarak sizlere muşmula (beşbıyık) meyvesinin faydalarını ve çay tarifini verdik.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. iş fikirleri

  Tadını gerçekten beğendiğim ve çok sağlıklı bir meyve. Genellikle köye gittiğim zaman görüyorum istanbulda nerede bulunur bilmiyorum. 🙂