«

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar -10 Basit Yöntem

Bazı ürünlerin, ellere, kıyafetlere, bulaşan lekelerini çıkartmak zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Bazı sebze ve meyveler, makyaj ürünleri, yağlar, mürekkep gibi ürünler, kalıcı lekeler bırakabiliyor. Mürekkep lekesi, en zorlu lekeler arasında ilk sıralarda yer alan inatçı bir lekedir. Peki, mürekkep lekesi elden nasıl çıkar? Mürekkep lekesinden hızlı ve pratik bir şekilde kurtulmak mümkün müdür?

İşyerlerinde, okullarda kullanılan kalemlerdeki mürekkepler, zaman zaman ellere, kıyafetlere, eşyalara bulaşabiliyor. Bulaşan mürekkebin, bulaştığı yerde leke kalmaması için hızlı müdahale etmek gereklidir. Mürekkebin bulaştığı yere ve dokuya göre, temizleme yöntemi de farklılık gösterir.

1-Sirke

Bilindiği gibi sirke, çok iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır. Ellere bulaşan mürekkep lekelerine en hızlı ve pratik çözüm olarak sirke kullanılabilir. Mürekkep bulaşan bölgeyi sirkeyle ovarak temizleyebilirsiniz.

2- Domates Ve Domates Suyu

Ellere kalemlerden bulaşan mürekkep lekesini domatesle çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Domatesi dilimleyerek mürekkep bulaşan kısmı domates dilimiyle ovun. Domates suyunu iyice yaydıktan sonra da diş fırçasıyla ellerinizi fırçalayarak mürekkep lekelerinden kurtulun.

3- Aseton

Mürekkep lekesi ellerden nasıl çıkar, sorusuna yanıt olarak, aseton seçeneği de verilebilir. Oje temizlerken kullanılan aseton, hemen hemen her kadının evinde bulunur. Ellere ve parmaklara bulaşan mürekkep lekelerini bir pamuğa damlattığınız aseton yardımıyla, cildinizi tahriş etmeden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

4-Etil Alkol

Etil alkol ellere bulaşan mürekkebi çıkarma da oldukça başarılıdır.

5-Kolonya

Eğer etil alkol bulamazsanız metil alkol örneği olan kolonyadan yardım alarak ellere bulaşan mürekkepleri çıkarabilirsiniz.

6-Poza Taşı

Mürekkep bulaşan yerlerden bu lekeyi çıkarmak için poza taşı kullanabilirsiniz. Öncelikle bölgeyi alkol ile ovun, ardından poza taşıyla lekeyi çıkarın.

7-Limon Suyu

Mürekkep lekesi elden nasıl çıkar diye merak edenler, evlerinde hiçbir malzeme yoksa bile limon suyu kullanarak mürekkep lekesinden kurtulabilirler. Limon suyunu mürekkep lekesi olan yere damlatarak bir süre bekleyin. Ovarak yıkayın.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Kahin Martinez

    gayet faydalı bir bilgi yazısı olmuş genelde elimde mürekkep lekesi oluyor ancak kıyafette çok önemli bir durum paylaşım için teşekkürler