«

Mobese Nedir? Mobese Sistemlerinin Özellikleri ve Şehir Üzerindeki Etkisi

 

Uzun zamandır dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Ülkemizin tüm şehir ve ilçelerinde bulunan gerek toplumsal huzurun, gerekse suçlularla mücadele ve ayrıca turizm amaçlı kullanılan ve geniş kullanım alanları olan mobese kamera sistemlerinden bahsetmek istiyorum.

Mobese Nedir?

Kısa adını bilmeyen yok. Uzun adı ile “Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu”.Yani biri bizi gözetliyor kelimesine eşdeğer. Merkezi sistemler üzerinden caddelerin, sokakların, parkların, trafikteki araçların izlenip veri merkezinde kaydedildiği bir sistem. Yaşadığımız toplumda her alanda bu sitemlerden karşılabilmek  mümkün. Evimizin dışarıya adım attığımızda caddede, sokakta, kafede, parkta, sinema salonunda yani topluma açık özel hayatın ihlal edilmediği her yerde mobese kameraları ve güvenlik sistemleri ile karşılabilmek mümkün. Kaynak: Canlimobese.com

Mobese Sistemlerinin Toplumsal Alanlar ve Şehir Üzerindeki Etkisi

1990’lı yıllarda Avrupada giderek kullanımı artan ve yaygılaşan bu sistem Türkiye’de kullanılmaya başlanmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ülkemizin bütün il ve ilçeleri mobese gözetleme sistemleri ile takip edilmeye ve gözetlenmeye başlamıştır.

Ancak bu sistemin sadece kurulup merkeze bağlanması ile başarıya ulaşabilmek mümkün değildir. Sistemin kurulacağı alanın önceden tespiti, suç ve suçlularla en etkin alanların tespit edilip verimli alanlara kurulması şarttır.

Toplumsal Açıdan Mobese ve Önemli Özellikleri

Bunu konuda bazı kesimlerin görüş ayrılıkları olsada toplumsal açıdan mobese sistemleri kaçılmaz bir teknoloji olarak gözüküyor. Toplumun bazı kesimleri kamera sistemleri ile izlenmenin özel hayatı ihlal ettiğini düşünsede, bir çok hukukçu bu görüşe aykırı düşünmekte. İnsanların açık alanlarda mobese ile kaydedilmesi özel hayatı ihlal edildiği anlamını taşıması biraz güç. Ancak trafikte kural ihlali yapan sürücülerin yanlarında bulunan kişilerin çekilen fotoğraflarda yüzleri kapatılmakta.

Yani evinize ceza geldiğinde yanınızda bulunan kişini yüzünü göremiyorsunuz. Bunun yanında insanların özel alanlarına mobese kameraları tabiki konulamıyor. Spor salonlarının soyunma odaları, Çalışanların dinlenme odaları gibi alanlarda özel hayatı ihlal ettiğinden mobese kameraları konulabilmesi yasak.

Mobesenin Özellikleri ise başlıca söyle; 

  • Olayların anında izlenip kayıt edilebilmesi
  • Kayıtların saklanabilmesi
  • Kayıtların delil olarak kullanılabilmesi
  • Doğal afetlerde yönlendirici ve anında müdahaleye imkan kabiliyeti tanıması
  • Yasa dışı olayların engellenmesine yardımcı olması
  • Daha huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasına yardımcı olması.

Sonuç olarak toplumsal hayatta ve şehirlerimizde sıkça kullanılan mobese kameraları insanların şahsi hayatlarını ihlal etmediği sürece önemli bir tekloji olarak hayatımızda yerini almış bulunmakta. Özellikle suçlular ile mücade ve trafik magandalarının önüne geçen bu sistemin ülkemizde giderek dahada yaygınlaşması gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *