«

Mantarın Faydaları Nelerdir? Mantarın Bilinmeyen Mucizevi Yararları

Mantar Nedir?

Yemeklerde ve salatalarda sık sık kullanılan, lezzetiyle çok sevilen mantarın sağlığa da pek çok faydası bulunuyor. Mantar, özellikle düşük kalorisi ile bilinen ve yemeklere çok lezzet katan bir besindir. Mantarın faydaları hakkında son yıllarda yapılan araştırmalar da artırıldı. Zengin ve besleyici içeriği ile mantar, pek çok hastalığa karşı koruyucu özellik gösteriyor. Yemeklerde, böreklerde, salatalarda ve garnitür olarak bol bol kullanılan mantarın faydalarını duyduğunuzda onu daha fazla tüketmek isteyebilirsiniz.

Mantarın Zengin İçeriği ve Faydaları

Mantar, özellikle son beş yıldır faydasına ve gerekliliğine dikkat çekilen D vitamini açısından oldukça zengindir. D vitamini; kanser ve obezite hastalıklarının oluşumunun engellenmesinde oynadığı rol ile oldukça önemlidir. 300 gram kadar mantar tüketildiğinde D vitamini gereksiniminin yüzde 20’sinin karşılandığı biliniyor. Bu oran oldukça önemlidir. Dolayısıyla mantar için kanserle savaşan bir besindir denilebilir.

  • Mantar, D vitamininin yanı sıra B12 içeriği ile de vücuda oldukça faydalı bir besindir.
  • Antioksidan içeriği ile de kansere karşı koruyucu olan mantar, bağışıklığı kuvvetlendirir.
  • Mantarın içeriğinde bulunan; Tiamin, Niasin, Biotin, Riboflavin, Fosfor, Vitamin C, Potasyum ve Bakır kalp sağlığını koruyan, bağışıklığı güçlendiren faydalara sahiptir. Bu içerikler sayesinde mantar tüketimi, kanserle savaşmada çok önemlidir.
  • Mantarın faydaları arasında kandaki şeker dengesini sağlaması yer alıyor. Bu özelliği ile mantar, diyet listelerinde sık sık yer alıyor.
  • Düşük kalorisi ve içeriğindeki CLA sayesinde yağ dışı hücre artırmada çok önemli olan mantar, düşük kalori ile beslenerek yağsız kas dokusunu artırmak isteyenler için de birebirdir.
  • Mantar; kansızlık, kalp hastalıkları, astım, felç, romatizma, gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
  • Vitamin ve mineral içeriğinin zenginliği ile yaşlanmayı geciktiren mantar kemik erimesini, diş çürümelerini önler.
  • Alzheimer gibi kronik hastalıklardan koruyan mantar, özellikle kalp ve damar hastalığı olanların tüketmesi gereken, sodyum miktarı oldukça düşük olan bir besindir.
  • Çinko içeriği ile cildi güçlendirir, yaraların iyileşmesini sağlar ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Mantar türleri, ayrı ayrı lezzetleri ile her damak tadına hitap etmeyi başarıyor. Özellikle kestane mantarı ve istiridye mantarı türleri, mantarın faydaları görülmesi açısından lezzetli seçenekler.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *