«

Kuşlar Neden Göç Eder ?

Göç Nedir ?

İnsanlar çeşitli sebeplerden (siyasi,sosyal,ekonomik,keyfi veya doğal) geçici veya sürekli olarak yer değiştirmesine göç adı denir.
Tarihte ;en önemli göç hareketi peygamber efendimiz Hz.Muhammed tarafından başlatılan Mekke’den Medine’ye yaptıkları göçtür. Bu büyük göçe “hicret “ denir.

Hayvanlarda göç nasıl olur ?
Hayvanlar aleminin çoğu ailelerinde göç hareketleri gözlenir. Hepsinde çeşitli sebepler göçe neden olur. Bazı göçler geçici , bazı göçler süreklidir.Sürekli göçler bir sebepten dolayı yılda bir kez yapılır.

Bu sebepler nelerdir ?

-Yem kıtlığı
-Ani iklim değişikliği
-Üreme zorluğu
-Su ve hava akımı
gibi sebeplerden dolayı zorunlu göç yaparlar.

Hayvanlar periyodik göçler de vardır. Bu göçleri çoğunlukla ördek ve bazı kuş türleri senede belirli dönemlerde ; mevsim ve iklim değişikliğine bağlı soğuktan sıcağa doğru göç ederler .
Bazı balık türleri de göç etmektedir. Yumurtlama ve yiyecek bulma gibi sebeplerle sürüler halinde göç eder. Bu göçler sırasında balıklar belirli yollardan geçerek göç ediyor. Karadeniz ve Marmara Denizi arasında sürekli olarak göç oluyor .

Kuşlar Neden Göç Eder ?

Sıcaklıklar azalıp günler kısaldığı zaman, sonbahar geldiği zaman kuşların göç zamanı yavaş yavaş başlamış olur. Bu kuş türleri kırlangıç,kaz ve yaban ördeği gibi türlerdir. Göçün temel sebebi besin ihtiyacını karşılayıp güzel yaşam koşullarına sahip olmaktır. Bu şartlar sağlanana kadar daha sıcak yerlere doğru göç ederler. Kuşlar göç mevsimi yaklaşırken vücutlarına temel maddelerden yağı depolarlar ve metabolik faaliyetlerinde kullanırlar . Peki kuşlar göç zamanı neden yağ depoluyor? Canlılığın temel ihtiyacı olan vücutlarındaki suyu korumak için yağ olarak depolarlar. Yağ olarak depoladıklarında suya gereksinimlerini en aza indirirler. Vücuttaki atıklar da sıvı olarak değil yalnızca katı olarak uzaklaştırılır. Böylece su vücutta korunmuş olur. Ayrıca birim başı en çok enerji veren temel bileşendir enerji ihtiyaçlarını da karşılamak için yağ depolanır.

Kuşlar genellikle göç ederken sürü “V” harfi şeklini alır. En önde lider kuş bulunur diğer kuşlar da yanlara dizilir .
Kuşlarda bu göç hareketleri ters yönlüdür, gittikleri yerde iklim şartları zorlaşınca geldikleri yere aynı sebeplerden ve aynı şekilde geri dönerler .

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *