«

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnu Nedir?

Doğada kendi kedine yetişen kuşburnu, kimilerinin bilmediği, kimilerininse vazgeçemediği bir bitki… Sevenleri kuşburnu marmelatını, kuşburnu çayını, bol bol tüketirken, bu bitkiden haberdar olmayanlar çok şey kaçırıyor. Kuşburnunun faydaları o kadar fazla ki, bu bitkinin işlevi kış aylarında çaylara lezzet katmaktan çok daha fazla…

Kısa boylu dikenli bir bitki olan kuşburnu, bahçelerde, yol kenarlarında, dağlarda yetişiyor. Boyları 3-3-5 metreyi geçmeyen kuşburnu ağaçları, yaz sonuna doğru meyveleriyle çok şirin bir görünüme kavuşuyor.

Kuşburnunun Sağlığa Faydaları

 • Kuşburnu, içeriğinde bulunan C vitamini ile soğuk algınlığı, grip, nezle, bitmek bilmez öksürük, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkili oluyor.

 • Yüksek kolesterol problemi olanların düzenli tükettikleri kuşburnu, kolesterolü dengeliyor.

 • Serbest radikalleri vücuttan atan antioksidanlar içeren kuşburnu, iltihapları gideriyor, eklem iltihabı sorunlarını önlüyor.

 • Kuşburnunun faydaları arasında mucizevi olan kansere karşı savaşma özelliği, içeriğindeki antioksidanlardan geliyor. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen bu antioksidan içeriği, kansere karşı koruma sağlıyor.

 • Antioksidan özelliği sayesinde ödem ve şişliklerin hızlıca atılmasını sağlıyor.

 • İçeriğindeki faydalı asitler sayesinde kuşburnu; böbrek sağlığına olumlu katkılar yapıyor. Böbrek rahatsızlıklarını önlüyor.

 • İnsülin ve glukoz dengesini koruyan kuşburnu diyabet hastalığında dengeleyicidir.

 • İçeriğindeki lif sayesinde bağırsakları çalıştırır, kabızlık problemlerini önler.

 • Kuşburnu yağı, düzenli kullanımlarla cilt lekelerini, sivilceleri ve sivilce izlerini yok etme özelliğine sahiptir. Cilt bakımında kullanılan kuşburnu, pırıl pırıl ve canlı bir cilt görünümü elde etme imkânı sunar.

 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir, vücudu hastalıklardan koruyucu bir görev üstlenir.

 • Mide problemlerinden; ülser, mide asidi eksikliği, mide tahrişi gibi sorunları önler, mideyi rahatlatır.

Kuşburnunun sayısız faydasından yararlanabilmek için düzenli ve dengeli bir şekilde kullanması gereklidir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda doktora danışarak kullanılması önerilir.

Kuşburnu Çayı Tarifi

Kuşburnunun faydaları yukarıda sayıldığı gibi oldukça fazla… Bu faydalardan yararlanmak üzere nefis bir kuşburnu çayı tarifi veriyoruz.

1 avuç kuşburnunu hafifçe çatlatın, 3-4 su bardağı su ile birlikte cam kapta birkaç saat bekletin ve özünün çıkmasını sağlayın. Ardından kabı ocağa alıp kısık ateşte kaynatın. Kuşburnunu kaynadıktan sonra 3-4 dakika daha ocakta tutup ateşten alın. Ardından sıcak veya ılık olarak tüketin.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Nurşen

  Bilhassa bu aylarda çok ihtiyaç duyduğumuz bir bitki, bilgilendirme için teşekkürler.