«

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Günümüzde kredi notu bankalarla olan ilişkilerimizi belirleyen güncel bir hesap birikimi niteliğinde bir değerdir. Kredi almak istediğiniz zaman bankalara başvuru yaparsınız. Bankalar da sizin kredi notunuza bakarak kredi alıp alamayacağınıza karar verir. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi alma konusunda daha şanslıdır. Kredi notu düşük olan müşteriler ise bankalar tarafından riskli grup olarak nitelendirilir ve kredi alma konusunda şanslı değildir.

Peki ya kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir diye soracak olursanız bu yazıda sizlerle bu konuyu paylaşacağız.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Kredi notunu etkileyen faktörlerden olan bu faktör kredi notunuzu % 25 oranında etkilemektedir. İyi ya da kötü olarak kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız olan borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplanır.

Yeni Kredi Arayışı: Kredi notunu etkileyen faktörlerden olan bu faktör kredi notunu % 20 oranında etkilemektedir. Ödeme performansı henüz belli değildir. Yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını arttırmaktadır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: % 15 oranında kredi notunu etkileyen faktörlerdendir.. Kredi kullanan ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapan birisi hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir kredi notuna sahip olur.

Diğer: % 10 oranında kredi notunu etkileyen faktörlerdendir. Diğer unsurlar sizin kişisel olarak araştırılan yaş, meslek, eğitim durumu, gelir düzeyi, konut sayısı, taşıt sayısı, mal varlığı gibi bilgileriniz olacaktır.

Bunlar gibi faktörler sizin kredi notunuzun hesaplanmasında etkili olur. Kredi notunuz hesaplandıktan sonra size kredi verilip verilmeyeceği konusunda bankalar tarafından bir karar verilir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks sistemini ziyaret edebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ve 9 banka aracılığıyla kurulmuş bir sistemdir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğiniz zaman Findeks size yardımcı olacaktır. Findeks üzerinden T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile basit bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işleminiz için sizden 4 TL gibi bir ücret talep edecektir. Sizden talep ettiği ücreti ödediğiniz zaman kredi notunuzu öğreneceksiniz. Findeks’e üye olarak da kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Findeks kampanyalı paketlerini de kullanabilirsiniz. Findeks’e üye olursanız T.C. kimlik numaranız ile birlikte sizden parolanız istenecektir. Yine kolay bir yolla kredi notunuzu öğrenebileceksiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *