«

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Nasıl Arttırılır?

Kredi notu bir insanın kredi çekme ya da kredi kartı alma durumlarını etkilemektedir. Bankalar böyle durumlarda ilk şart olarak kredi notunu sorgulamaktadır. Bu nedenle kredi notu ne kadar düşük ise o kişinin kredi işlemlerinde bankadan yararlanması o kadar yüksek olacaktır. Kredi notunu öğrenmenin ise birçok farklı yolu bulunmaktadır. Kredi skoru düşük olan kişilerin kredi çekebilmesi için bankalar zaman zaman kampanyalar yapmaktadır. Ancak bu durumlarda verilen kredi miktarları normale göre çok daha az olmaktadır.

Kredi Notunu Ne Etkiler?

 • Geçmişte olan ve mevcut ödeme düzeni

 • Ödenmekte olan kredi ve kredi kartı borçları

 • Yeni alınmış olan krediler

 • Ne sıklıkla kredi kullanıldığı

 • Fatura ve borç ödemeleri

Bu faktörlerin hepsinin farklı yüzdelerde etkileri bulunmaktadır. Bankalara ne kadar düzenli ödeme yapılırsa kredi notu da o kadar yüksek olmaktadır. 1 – 500 arası olan kredi puanı en fazla risk sahibidir. En iyi notlar ise 700 ve 1900 arasında olmaktadır. 1700 – 1900 arasındaki puanlar krediyi rahat bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için en temel yollardan biri E-Devlet olmaktadır. Bu işlem için E-Devlet kullanıcılarına her ay 1 kere hak vermektedir. İlk olarak E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Arama kısmına kredi notu yazdığınızda önünüze yeni bir sayfa çıkacaktır. Burada yer alan yeni başvuru kısmına tıklanması gerekmektedir. Rapor türü seçeneklerinde kredi limit ve borç bilgileri raporu ile çek bilgileri raporu bulunmaktadır. Kredi notu öğrenebilmek için ilk seçeneğe tıklanması gerekmektedir. Buraya tıklandıktan sonra açılan sayfada başvur butonu belirecektir. Raporu görüntüleye tıklayarak kredi notu öğrenilebilmektedir.

Kredi notunu öğrenmenin bir diğer yolu da bankalardır. Bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Bu işlem bankalardan ya da mobil bankacılık sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. Uygulamalarda son 5 yılın işlemleri de görülmektedir. Kredi notunuzun durumuna göre kredi ya da kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir. Düzgün ödeme yapmanız şansınızı da büyük bir oranda arttırmaktadır. Böylece her zaman garanti bir kredi işlemi sizlere sunulacaktır.

Findeks İle Kredi Notu Öğrenme

Findex ile kredi notu öğrenmek için ise 6 TL+KDV ödemeniz ve Findeks’in kendi sitesinden bu hizmeti satın almanız gerekmektedir. Findeks Kredi Notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan nottur. Kredi notu sadece kredi kullanırken değil; ev-araç kiralarken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Murat

  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

 2. meryem

  harika bir yazı olmuş teşekkür ederim