«

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borcunun nasıl yapılandırıldığını açıklamadan önce kimlerin kredi borcunun yapılandırıldığına bakalım ve bu kişilerin de nasıl bir şekilde kredi borcu yapılandıracağını sizlerle paylaşacağız.

Kredisini yapılandırmayı düşünen biri ya kredisi borçlarını ödemekte zorlanıyordur ya da yeni kredi faizlerinin eskilere göre daha düşük olduğundan kaynaklanmaktadır. Buna göre kredi yapılandırma konusunu iki başlık altında incelemek daha mantıklı olacaktır.

Kredi borçlarını ödemekte zorlanılması nedeniyle kredi yapılandırılması

İnsanlar kendi ihtiyaçları neticesinde bankalardan belli oranlarda kredi çekerek, belli miktarda da faiz ödemektedirler.Bu kredilerin ödenmesini kolaylaştırmak adına 5-10 sene gibi çok uzun dönemlere yayılıp aylık daha az miktara ödenmeleri sağlanır. Ancak o zamanın şartlarına göre ödeyebildiğiniz borçları aradan birkaç sene geçtikten sonra ödeyecek durumda olmayabilirsiniz. Böyle bir durumda sadece 2-3 ay gibi kısa bir durum için sıkışan kişiler için kredi yapılandırması uygun değildir. Kredi yapılandırması daha çok 6-7 sene gibi bir borcu olan ancak bunu ödeyecek durumu olmayan kişiler için tavsiye edilir. Yani birkaç ay için arkadaşlarınızdan veya çeşitli yerlerden borç alarak kredinizi ödemeniz, yapılandırma seçeneğinden çok daha mantıklı olacaktır.

Fakar anlattığımız gibi birkaç aylık değil de diğer zamanlarda da ödeyecek durumunuz bulunmuyorsa, kalan kredi borcunuzu toplu bir şekilde kapatmak için yeni bir ihtiyaç kredisine başvurabilir, sizin için daha uygun bir faiz oranıyla kredi borçlarınızı zorlanmadan ödemeye çalışabilirsiniz. Böylece kredileriniz düzenli ödediğinizden kredi notlarınızda da herhangi bir düşme durumu yaşanmayacaktır.

Faiz düşmesi nedeniyle kredi yapılandırılması

Kredi aldıktan sonraki dönemde faizlerde önemli bir ölçüde düşme yaşandığı takdirde, erken kredi çektiğinize pişman olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankanız ile görüşerek kredinizin tekrar yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bankanızın bu durumu uygun karşılayıp karşılamaması kendi inisiyatifine kalmış bir durumdur.Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki, kredi yapılandırılmasının sizin için avantajlı olmayacağı durumlar da olabilir. Bu nedenle yapılandırmadan önce kredi masraflarınızı en doğru şekilde hesaplayıp ona göre adım atmalısınız.

Yukarıda açıklamış olduğumuz kredi yapılandırması, konut kredi ve benzer krediler için geçerli olmamaktadır. Konut kredi masraflarının önemli olması nedeniyle yeni bir kredi sizlere dezavantaj olacaktır. Eğer bir kredi yapılandırmak isterseniz eski krediniz yeni kredinin faizine göre daha yüksek olmalıdır. Böylece daha az para ödeyerek kredinizi kapatma şansına sahip olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *