«

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nedir?

Günümüz şartlarında değerlendirecek olursak, maaşımız her ne kadar iyi düzeyde olursa olsun, bir bireyin birikim yaparak konut alması çok zor ve imkansıza yakındır. Her ne kadar üzücü ve vahim bir durum olsa da, asgari ücret veya daha fazla kazanan biri ev sahibi olmakta çok zorlanmaktadır. Kirada oturmak istemeyip, kendi evinde yaşamak isteyen, bir ev sahibi olmak isteyen kişiler için çeşitli çözümler bulunmuştur. Bunlardan en bilineni bankaların sizlere konut alma konusunda sunmuş olduğu konut kredileridir.

Bankaların müşterilerin ihtiyaçlarını araştırması sonunda bir çözüm aramış ve konut kredilerini çıkarmışlardır. Son yıllarda ev fiyatlarının çok yükselmesiyle kredisiz konut sahibi olmak imkansız hale gelmiştir.Durum böyle olunca da insanlar bankalardan konut kredisi alma konusuna yönelmişlerdir.

Özellikle 2007 senesi ile mortgage uygulamasının kanunen yasal olmasıyla ev kredileri için çok farklı alternatifler üretilmiştir ve birçok avantajlı yöntemler müşteriler için üretilmiştir. Bu sayede size uygun aylık ödeme tutarlarıyla, ev kirası öder mantığıyla bir ev sahibi olmak imkansız değildir.Her ne kadar konut almak için farklı yöntemler üretilmiş olsa da insanlar kurumsal bankalardan konut kredisi çekmenin daha güvenilir olacağını düşünerek bu yönde adımlar atmışlardır.

Bankaların konut alma amaçlı olarak yeterince nakit parası olmayan müşterilerine sunmuş olduğu bir kredi türüdür. Ev satın almak ve bunun için konut kredi çekmek isteyen müşteriler, bankalar tarafından ayrıntılı olarak incelenir. Aynı zamanda konut kredisi için, alınacak evinde uygun olması gerekir. Çünkü bankalar kendilerini güvenceye almak için borç bitene kadar alacak olduğunuz evi ipotek olarak tutmaktadırlar. Borcun tahsil edilmemesi durumunda da bankalar alamadığı paralarını bu ev karşılığında kapatmış olurlar. Bankaların büyük meblağlarda paraları müşterilerine güvenip vermesiyle, insanlar da evleri kolay bir şekilde alarak aylık düzenli bir şekilde ödeyebiliyor.

Konut kredisi nasıl kullanılır?

Her kredinin olduğu gibi konut kredilerinin de bazı özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle her banka konut kredisini, evleri ipotek yapma şartıyla verir. Yani konut kredisi çekmek için alacak olacağınız evin borç bitene kadar banka tarafından ipotekli olmasını kabul etmelisiniz. Kabul ettiğiniz takdir herhangi bir kefile gerek kalmadan kredi çekebilirsiniz. Çünkü burada size kefil olan bir adet eviniz zaten bulunmaktadır. Bunun haricinde konut kredisi için bankalar sizin geçmiş ödeme durumlarınızı da incelemek zorundadır. Konut kredisi için kredi notunuzun yüksek olması ve geçmişte bir bankayla herhangi bir sorununuz olmaması gerekmekte.

Diğer değinilmesi gereken durum ise, banka size konut için gerekli olan tüm parayı vermeyecektir. Yani bir konut almanız gerekiyorsa bu konutun %20 civarını peşin olarak vermek durumundasınız. Geri kalan %80’ini ise uygun görüldüğü takdir banka tarafından size tahsil edilir. Ülkemizde genelde konut kredileri içi sabit faizli krediler verilmektedir. Açıklayacak olursak, ev almak için alacağınız kredinin geri ödemesi son aya kadar sabit kalacaktır.

Bir ev almak istiyorsanız önce bununla ilgili detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.Onun haricinde konut için gerekli peşinatınız hazır olmalıdır. Daha konut kredisi için hangi bankayı tercih ettiyseniz oraya gerekli evraklar ile başvurup, işlemleri bir an önce başlatmanız gerekir. Konut kredisi için bankanızı seçerken faiz oranı ve dosya masrafları konusunda size en uygun olanı dikkate almanız, ödeyeceğiniz parayı büyük ölçüde değiştirebilir. Konut kredisi için gerekli olan evraklar genelde nüfus cüzdanı, sigorta dökümü, gelir belgesi ve alınacak evin tapusu gibi belgelerdir. Bu belgelerin iletilmesi doğrultusunda kredi araştırması yapılır, ekspertiz durum incelemesi yapar ve müşterinin kredi için uygun olup olmadığına karar verir.

Böylelikle kredi uygun görülürse onaylanır ve ev satış işlemleri gerçekleştirilir. Banka tarafından kredi bitimine kadar ev ipoteklenir. Müşteri eğer krediyi ödemede bir zorluk çıkarırsa ipotek durumundan faydalanılır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *