«

Konuşma ve İletişim Becerinizi Arttırmanın Yolları

İnsanların iletişim kurmaları kadar doğal bir şey yok. Ancak bunu zorlaştıran bazı etkenler olabileceğini es geçemiyoruz. Bu başlı başına bir özgüven göstergesine dönüşebilir. Aynı şekilde özgüven eksikliğiyle ortaya çıkan bir noktayı temsil edebilir.

Konuşma becerisi yüksek olan insanların her zaman geniş bir çevresi olmuştur. Çünkü iletişimin temelinde sağlıklı bir diyalog yatar. Bunu engelleyen tüm faktörleri ortadan kaldırdığınız zaman iyi bir iletişim becerisi ile daha fazla insanı çevrenizde tutabilirsiniz.

 

Konuşurken Net Olun ve Sesinizi Kısmayın

Çevrenizde bulunan insanlar sizi tam manasıyla anlamıyor olabilir. Buna sebep olan birden fazla etkenden söz edeceğiz. Ses tonunun insanı etkileyen ilk faktörlerden olduğunu biliyor muydunuz? Ses tonunuzu olabildiğince stabil bir biçimde ayarlayarak vurgularınızı iyi yapabilirseniz güzel bir diyalog için ilk adımı atmış olursunuz.

Ayrıca gülümsemek karşı tarafı etkilemek için bir diğer altın kuraldır. Buna engel olan unsur dişleriniz, dudaklarınız veya farklı bir ayrıntı olabilir. Her halükarda insanlarla konuşurken dişlerinizi göstererek açık ağız pozisyonda konuşmanın önemli olduğunu unutmayın.

Eğer ağzınızı yeteri kadar açmıyorsanız veya bir takım ağız ve diş sağlığı problemleriyle boğuşuyorsanız kelimeleri yutmanız olasıdır. Anlaşılır konuşamamak bir süreden sonra insanlar için kötü bir intiba yaratabilir.

 

Göz Kontağı

Karşınızdaki insana gülümseyerek ve onun net bir şekilde dediğinizi anlayabileceği şekilde konuştuğunuzu varsayalım. Toplu bir sosyal ortamda tek bir noktaya odaklanmak doğru bir hamle olmayacaktır. Fakat karşınızda tek bir kişi varsa konuşurken mutlaka gözlerinin içine bakmanız gerekiyor.

Hem söylediklerinizin samimiyeti hem de karşı tarafa güven vermek açısından bunu unutmayın. Gözlerinizi kaçırdığınız her an diyalog için kalitenin bir tık daha düşeceğini hatırlatalım.

Konuştuklarınız ve Hareketlerinizin Uyumu

Çoğu zaman iletişim ve konuşma becerisi denildiği zaman el hareketleriyle bunu tamamlamak akla gelir. Bunun yanı sıra vücudunuzun dinamik hareketleri, yüz hatlarınız ve verdiğiniz tepkiler buna dahildir.

Konuştuğunuz her konuyla alakalı olarak benimsenmiş hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu sizin karakterize bir anlatım diliniz olduğunu ortaya çıkarır. Sempatik olduğu kadar çekiciliği de yüksektir. Özellikle anlatımını el hareketleriyle ve mimikleriyle destekleyen kişilerin insanlara kendisini dinletebildiği konusuna vurgu yapmadan geçmeyelim.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *