«

Kivinin Sağlığımıza Faydaları, Kivinin Cilde Yararları Nelerdir?

Kivi Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir?

Kışın vazgeçilmez tercihlerimiz arasında yer alan kivi meyvesi, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yarayan en önemli meyveler arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde, sarılık hastalığı, uykusuzluk, kanser ve diyabet gibi birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yarar sağlamaktadır. Vücudun sağlıklı kalması konusunda  oldukça faydalı olan kivi,  ayrıca vücudun demir ihtiyacını da desteklemektedir.  Kivi aynı zamanda üstün bir mikrop öldürücü özelliğe sahip olup, bütün mikroplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine sağlamaktadır. Aşağıda kivinin faydaları hakkında, detaylı bilgiler yer almaktadır.

 

Kivinin Faydaları

Antioksidan özelliğe sahiptir: İçeriğindeki fenolik bileşenler ve  C vitamini vücut için oldukça  önemlidir. Kivinin greyfurt ve portakal gibi meyvelerden daha fazla antioksidan özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kivi, serbest radikallere karşı önemli bir antioksidan görevi görmektedir.

Dolaşım ve kalp sağlığına faydalıdır: Kan dolaşımı ve kalp sağlığına yönelik faydaları, araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Kan dolaşımı sistemi ve kalp sağlığına olumlu etkileri, yine kivinin faydaları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Uyku düzeni için önemlidir: Özellikle uyku düzensizliği bulunan kişiler düzenli bir  şekilde kivi tükettiğinde,  uyku düzensizliğini olumlu yönde etkilemektedir. Kivi tüketilmesi, uykusuzluk sorunu yaşayanlar için adeta doğal bir uyku hapı görevi görmektedir.

Sarı nokta hastalığı: Göz sağlığı için oldukça faydalı olan kivi, sarı nokta hastalığına iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan A Vitamini sayesinde, katarak başta olmak üzere, birçok göz rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Sindirim sistemine faydalıdır: Sindirim sistemine olumlu etkileri, kivinin faydaları arasında yer almaktadır. Bağırsak ve sindirim sisteminin tamamının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kivi, önemli bir şifa kaynağıdır.

Hamilelikte önemlidir: Hamilelik döneminde kivi tüketmek, hem anne adayı için, hem de anne karnındaki bebek için oldukça faydalıdır. Bebeğin ileri yaşlarda farklı hastalıklara yakalanmasını önlemek için, hamilelikte düzenli bir şekilde kivi tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Şeker hastalığına iyi gelir: Şeker hastaları için önemli olan düşük glisemik indeksine sahip olan kivi, diyabetin önlenmesi hususunda son derece önemli bir yere sahiptir.

 

Kivi aynı zamanda, cilt sağlığı içinde önemli faydalar sağlamaktadır. Bu faydalar şu şekildedir.

  • Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Siyah noktalara iyi gelir.
  • Ciltte ortaya çıkabilecek erken yaşlılık belirtilerini en aza indirir.
  • Ciltte sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olması da, kivinin faydaları arasındadır.
Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. EKİN TEZİ

    LİDER CS BAYA İYİ

  2. Kaan Aykut

    Kivi bir çok kişide alerjik döküntüler ya da şişlikler çıkarabilir. Özellikle çocuklar ilk defa yedikleri zaman çok iyi gözlem yapılmalıdır.