«

Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır ?

Öncelikle ömrü bir gün bilinen kelebekler hakkında biraz Bilgi sahibi olalım. Her bilgiden önce yüz elli bine yakın kelebek türü vardır ve bütün kelebek türlerinin ortalama yaşam süresi farklıdır.

Kelebek Nedir ?

Kelebek;böceklerin ,pul kanatlıların veya kelebek takımının kanatlı fertlerine verilen genel addır. Eklem bacaklılar ailesine üye olan kelebeklerin gözleri başın yan taraflarında olup petek gözlülerdir. Ağızları emicidir ve bazı türleri seyahat edemese de bazı türleri toplu halde seyahat edebilir. Kanatları çok naziktir, ufak sarsıntılarda bile kopabilirler.Güzel ve parlak kanatlı bir böcek çeşidi olan kelebek tropikal ormanlardan ,buz denizi kıyılarına kadar dünyanın her yerinde bulunurlar. Kelebek halinde kimseye zararı olmayan böcekler larva halindeyken sebze tarlalarına zarar verebilir.En zararlı kelebek larvası “Kuyruklu Kelebek” larvasıdır.

 

Kelebekler uçuş saatlerine göre gündüz kelebekleri ve gece kelebekleri olmak üzere ikiye ayrılır. Gündüz kelebekleri yaz aylarında görülen, minik ve çelimsiz yapılı kelebeklerdir. Gündüz uçup , gece istirahat ederler. Dinlenmek için bir yere konduklarında kanatlarını birleştirir vaziyette dik tutarak dinlenirler .

Gece kelebekleri duyu ve koku almaçları gelişmiş ve bazı türleri 6-7 kilometre öteden karşı cinsin kokusunu alabilir. Gece kelebeklerinin gündüz kelebeklerine göre kanatları daha kalın, daha yapılı ve daha uzundur. Dinlendikleri zaman kanatlarını birleştirmezler. Gündüz kelebekleri gibi titreyerek uçmak yerine doğrusal olarak, geniş eğriler çizerek uçarlar. Bazı türleri saatlerde 40-60 kilometre arasında yol alabilirler.Gece kelebekleri gece uçar , gündüz istirahat ederler .

Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır ?

Kelebeklerin öncelikle larva süresi vardır bu süre. 6-14 gün arası yumurta evresidir,3-6 hafta arası larva evresi ve 10-15 gün de Pupa evresi sürerek son evrede kelebek evresine girer. Pek çok kişi kelebeklerin 1 gün yaşadığını zannederler. Bu toplumda yanlış bilinen bilgilerden biridir. Larva döneminden sonra 1 Gün de yaşayan kelebekler vardır,örneğin bakır kelebekleri ve küçük mavi kelebeklerin ortalama ömürleri bir veya iki gündür.Ancak türden türe değişen ömür süreleri vardır . Göçmen veya çeşitli kelebeklerin 6-12 aylık ömürleri vardır. Örneğin ;diken kelebeğinin ortama yaşam süresi 12 aydır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Sinem

    Çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık.