«

Karpuzun Faydaları Nelerdir? Yazın Vazgeçilmezi Karpuz Nelere İyi Gelir?

Yazın Vazgeçilmezi Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Çoğumuzun severek tükettiği, yaz mevsiminin harika meyvesi karpuz… Yüzde 92 oranında su içeren bu güzel meyve, hafifliği ve lezzetinin yanı sıra zengin içeriği ile de gönülleri fethediyor. Sıcak yaz aylarının serinletici meyvesi olan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor.

Yaz sıcaklarının en yüksek olduğu dönemlerde, mevsim meyvesi karpuzun bol bol tüketilmesi, vücut ısısını ve kan basıncını azaltır. İçeriğindeki yüksek su oranı ile vücudu nemlendirir ve sıvı salınımını da uyararak vücudu soğutmaya yardımcı olur.

Su ve lif içeriği ile karpuzun en önemli faydalarından biri kabızlığı önlemesidir. Sindirim sistemini düzenler.

Karpuzun içeriğindeki c vitamini ile astımı önleme özelliği bulunur.

Hipertansiyon Problemi İle Savaşır

Hipertansiyon problemi, özellikle yaz aylarında daha da dikkat edilmesi gerek bir sağlık sorunudur. Karpuz, hipertansiyonu düşürür, kan basıncını düzenler. Bu rahatsızlığı olan kişilerin karpuzu düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmesi, tansiyon probleminin düzenlenmesinde yardımcı olacaktır.

Kansere Karşı Önleyicidir

Yüksek C vitamini içeriği ile kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Karpuz çekirdeğinde bulunan yüksek lif, çekirdeklerin iyice çiğnenerek tüketilmesi ile bağırsak faaliyetlerini düzenler, bağırsak ve prostat kanserine karşı önlem niteliğindedir.

Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Karpuzun faydaları arasında kalp sağlığına olan olumlu etkisi mutlaka sayılmalıdır. İçeriğindeki antioksidan likopenler sayesinde kolesterolü düşüren karpuz, damar genişletici ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Karpuz Ağrıları Dindirir

Aşırı egzersiz sonrası oluşan kas ağrılarını dindirmede karpuz kullanılabilir. Karpuz, içeriğinde bulunan amino asit L-sitrülin etkisi ile kas ağrılarını azaltır ve hızlı iyileşme sağlar.

Karpuzun Cilde Faydaları Yadsınamaz

İçeriğindeki yüzde 92 su sayesinde karpuz, saçları ve cildi nemlendirir. Sağladığı sebum ile nemin kalıcı olmasını sağlar. A vitamini içeriği ile cilt ve saçlar üzerinde olumlu etkileri olan karpuz, likopen içeriği ile de cildi zararlı ışınlardan koruma görevi görür.

Kemik Güçlendiren Likopen İçerir

Karpuzda bulunan likopen, birçok faydasına ek olarak kemikleri güçlendirme özelliği de gösterir. Özellikle menepoz sonrasında doğal biz tedavi olabilir.

Karpuzun faydaları, meyvenin aşırıya kaçılmadan düzenli tüketimi ile birlikte çabucak fark edilecektir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *