«

Kansızlığın Sebepleri Ve Doğal Tedavi Yolları

Kırmızı kan hücreleri vücutta dolaşımdadır ve bu hücrelerin yeterli olmaması durumunda vücuttaki doku ve organlara yeteri miktarda oksijen taşınamaz. Dolayısıyla kırmızı kan hücresi sayısının azaldığı durumlarda kansızlık yani anemiden söz edilir. Kansızlık değeri arttıkça da kişiler farklı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalırlar.

Kansızlık sebepleri arasında;

  • Vücutta üretilen kırmızı kan hücresinin yeterli olmaması

  • Kırmızı kan hücrelerinsin normal süreden daha hızlı şekilde yok olması

  • Kanama sebebiyle kırmızı kan hücresi kaybı yaşanması, sayılabilir.

Kansızlığın demir eksikliği, vitamin eksikliği, kemik iliği hastalıklarından kaynaklanan, çeşitli türleri bulunur.

Kansızlık belirtileri arasında kronik yorgunluk, bulanık görme, uykusuzluk, ciltte solgunluk, kas krampları, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtileri bulunur. Bu belirtiler kişiden kişiye ve kansızlık değeri yüksekliğine göre farklılık gösterir.

Kansızlığın Doğal Ve Bitkisel Tedavileri

Kansızlık için mutlaka hekime görünerek, teşhis konmalı, ardından hekimin verdiği tedaviye uyulmalıdır. Bunun yanı sıra kansızlığın önlenmesi ve kansızlık tedavisine de destek amacıyla bazı bitkiler ve besinlerden faydalanılabilir.

Kansızlık sebebiyle bağışıklık sistemi zayıflar ve türlü hastalıklara karşı korunmasız kalabilir bu sebeple anemi teşhisi konan kişiler c vitamini tüketimine de önem vermelidir. 1 bardak portakal ya da limon suyu günlük olarak tüketildiğinde vücudun c vitamini gereksinimi karşılanmış olacak böylece bağışıklık sistemi desteklenecektir.

Kansızlık değeri yüksek olan kişilerin mutlaka düzenli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Beslenmeye ek olarak ise kan yapıcı diye adlandırılan besinlerden faydalanılmalıdır.

Ispanak Ve Kereviz Kürü

200 gram kereviz ince ince dilimlenir, 2 bardak kaynayan suyun içine atılır,10 dakika kadar kısık ateşte haşlanır. 10 dakika sonra 250 gram ıspanak yıkanır doğranır ve suya eklenir. Ispanak ve kereviz birlikte 5 dakika daha kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve sabah aç karna yahut kahvaltılardan bir saat sonra bir bardak tüketilir.

Kuru Üzüm Ve Kına Kına Bitkisi

1 litre su,2 bardak siyah kuru üzüm ve 1 çorba kaşığı kına kına bitkisi karıştırılır ve kaynatılır. Ardından süzülerek günde iki kez yarım çay bardağı kadar içilir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *