«

Kabızlık Sorununa Kesin Çözüm – Kabızlığa Çare

Kabızlık kronik bir bağımsızlık belirtisi olmaktadır. Sağlıklı bir insan, yedikleri her yemekten sonra büyük abdestine normal olarak çıkmalıdır. Gün boyu yediklerimizden sonra eğer 1 kere ihtiyacımızı gideriyorsak kabızlık, iki günde bir büyük abdeste çıkıyorsak ise sağlığın tehlikede olduğunu göstermektedir.

Aslında kabızlık bağırsak hareketlerinin normal duruma göre azalmasıyla oluşmaktadır. Bu durum yani kabızlık birçok fonksiyonel rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Farklı çözümler bağışıklık sorununa çözüm üretmektedir. Bağırsakların durumu beyin de dahil tüm organları etkilemektedir. Bu sorunu çözmek için ilk öncelikle ne kadardır devam ediyor, psikolojik olarak durumunuz ve beslenme düzeninizi iyi bilmeniz gerekmektedir.

Kabızlığa neler sebep olur?

Kabızlık hastalıkların ilk basamağı olduğundan sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Klozet kullanmak, sandalyeye oturmak kabızlığı tetiklemektedir. Antibiyotikler, idrar sökücüler, demir içeren ilaçlar kullanan kişilerde çok görülmektedir. Yellenemeyen kişilerde de görülür. Çünkü, yellenememek bağırsaklarda sıkışmaya yol açar. Hızlı yemek, düzensiz beslenme, şişmanlık, devamlı oturarak çalışmak, sinirlilik ve zihin yorgunluğu da kabızlığa neden olur.

Kabızlığa iyi gelen beslenme önerisi 

Kabızlığın en büyük nedeni düzensiz olarak beslenmeden kaynaklanmaktadır. Günde en az 2 litre su tüketmeye çalışın. Düzenli olarak oturarak çalışsanız bile dışarı çıkıp en az 1 saat yürümeye çalışın. Meyve, sebze, kuru meyveler, kepekli ve tam tahıl ekmekleri tüketmeye çalışın. Yeşil çay bağırsaklara oldukça iyi gelmektedir. Kabak çekirdeği yemek de iyi gelmektedir.

Mutlaka koyu çay, muz, patates, ayva ve pirinç tüketiminden zamanla uzaklaşmaya çalışın. Bunlar hem kabızlık yapar hem de bağırsakları zor durumda bırakmaktadır. Tüm besinlerinizi azar azar lakin sık tüketin. Refine edilmiş besinler yerine kepekli olanları kullanın. Tüm meyve ve sebzeleri kabuklu olarak tüketmeye çalışın. Bağışıklık sistemini adeta harekete geçiren ceviz tüketimine özen gösterin. Kabızlık sorununa kesin çözüm ise; Trabzon yöresine ait hurmada saklıdır. Bu hurmayı tüketenlerin bir daha kabızlık sorunu şikayetinde bulunmadıkları tespit edilmiştir.

Kabızlık sorununa doğal yöntemler 

Kabızlığı önlemek isteyenler bol bol bağırsakları rahatlatacak meyve ve salata yemelidir. Kabızlıktan kurtulmak isteyenler ilk olarak beslenmesini düzene sokmalıdır. Yemek yemeğe başlamadan yaklaşık 1 saat önce 1-2 bardak su tüketmelidir. Su bağırsaklardaki kalıntıyı hafifletir ve bağırsakları harekete geçirir. Eğer düzenli bir şekilde uyku çekiliyorsa mutlaka 20.00’dan sonra yemek yenilmemelidir. Bağırsakları rahatlatacak yiyecek meyveler tüketilmelidir.

Tıp biliminin ilerlemiş olmasına rağmen toplum tarafından bazı deneyimle kazanılmış bilgiler de kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Marketlerde hazır olarak satılan Kefir tüketin
  • Sinemeki otunun faydaları da bulunmaktadır.
  • Düzenli ılık su içmek de kabızlık için iyi gelmektedir.
  • Probiyotik kullanmak da bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır.
  • Her sabah sıcak bir suya 2 kaşık ev yapımı sirke koyun ve düzenli olarak tüketin
  • Normal yemeklerde tükettiğimiz ekmeği kesmek de kabızlığa iyi gelmektedir

Eğer sorunlarınız bitmede ve devam ediyorsa mutlaka bir Onkoloji uzmanına görünmenizde fayda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *