«

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Saçlarınızı Isırgan Otuyla Güçlendirin

Isırgan Otu Nedir?

Eski zamanlarda şifalı olarak bilinen ısırgan otu, sık sık tedavi amaçlı kullanılmıştır. Yol kenarları ve bahçelerde kendiliğinden büyüyüp yetişen ısırgan otu, mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar, ardından da toplanarak çeşitli şekillerde tüketilir. Isırgan otunun faydaları saymakla bitmiyor ancak toplanması ve kullanılması biraz zahmetli olabiliyor.

Pek çok faydası olan ısırgan otu, yüzeyinde bulunan tüylere temas edildiğinde ciltte; ciddi bir yanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden oluyor. Bu özeliği sebebiyle eldiven kullanılarak toplanan ısırgan otu kaynatıldığında, tüylerinin bu rahatsız edici özelliği ortadan kalkıyor.

Alerjik Rahatsızlıklara İyi Gelir

Isırgan otu, içeriğindeki bazı ekstraktlar sebebiyle alerjik etkileri büyük oranda azaltıyor. Özellikle astım gibi problemler karşısında ısırgan çayının iyileştirici etkisi bulunuyor. ancak bunun için ısırgan çayının düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Solunum Yolu Problemlerine İyi Gelir

Isırgan otunun faydaları arasında, solunum yolu problemleri olan; nezle, astım ve mevsimsel rahatsızlıklara iyi gelmez özelliği bulunuyor.

Kanı Temizler Ve Kan Dolaşımını Artırır

Isırgan otu, yüksek C vitamini ve demir içeriği ile kırmızı kan hücrelerini artırıcı etkiye sahiptir. Bu özelliği ile anemi ve kronik yorgunluğu hafifletir, kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon problemi yaşayanlar ısırgan ot çayını düzenli kullanarak tansiyonlarını düşürebilirler. Isırgan otu, dolaşım sisteminin stresini azaltır ve tansiyonu düşürür.

Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Isırgan otunun içeriğindeki maddeler, böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşmasını engeller, oluşmuş olan taş ve kumun atılmasını sağlar. İdrar söktürücü etkisi ile mesaneyi ödem ve enfeksiyondan koruma özelliği bulunur.

Prostat Sağlığına Dosttur

Prostat kanseri ve çeşitli prostat rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığında etkili olur.

Kireçlenme Ağrılarını İyileştirir

Isırgan otu, kireçlenme sebebiyle, dizler, eklemler, omurga gibi bölgelerde oluşan ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda romatizmal eklem ağrılarına da iyi gelen ısırgan otu,, her iki kullanımda da haricen, bölgeye masaj yaparak uygulanır.

Isırgan otunun faydaları arasında;

 • Vücudu temizler
 • Sivilce oluşumunu önler
 • Yaraları hızlı iyileştirir
 • Gut hastalığına iyi gelir
 • Kemik sağlığını korur
 • Cilt lekelerini giderir
 • Saç dökülmesini önler ve saçları güçlendirir
 • Kırışıklık ve yaşlılık belirtileriyle savaşır, gibi özellikleri de sayılabilir.
Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Nurşen

  Ayrıntılı paylaşımınızdan ötürü teşekkür ediyor, bitkilerin faydalarına yönelik bu yazılarınızdan son derece istifade ettiğimizi bildirmek istiyorum. Devamının gelmesi temennisiyle, başarılar.