«

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Birçoğumuzun inşaat mühendisliğinin ne oldu hakkında azda olsa fikri vardır. Birçoğumuz İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? sorusuna; proje çizer, şantiyede çalışır gibi klasik cevaplar verir. Biz bugün sizlere inşaat mühendisliğinin aslında bilinenden çok farklı bir meslek dalı olduğunu, özüne inildikçe birçok bilim dalını kapsadığını, gerçekte çok fazla kompleks bir mühendislik dalı olduğunu ve son olarak mimarlık dan ayrılan noktalarını inceleyeceğiz.

İsterseniz ilk önce inşaat mühendisliğinin tanımından başlayalım. Aslında tanımı doğru olarak yaptığımız taktirde sorumuza bir miktar cevap bulacağız.

İnşaat mühendisliği; insan, hayvan, canlı, cansız tüm varlıkların korunması, barınması, ibadet etmesi ve eğlenme gibi bilinen tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapı tasarımın yapan ve inşaatında aktif olarak sorumluluk alan kişidir. Tasarlanan bu yapılar yeraltı, yerüstü ve su içerisinde olabileceği gibi günümüz teknolojisyle geliştirilen susuz beton ile uzayda bile yaşam alanı oluşturabilmektedir.

Evet yapı alanını inşa ettik peki hangi kriterler dikkate alınarak bu tasarımlar yapılır? Bu aşamada tasarımını amacına uygun olması, fonksiyonellği, sürdürülebilirliği ve yapının ömrü gibi daha birçok konuda uzun hesaplar ve ayrıntılı aşamalardan geçirilir.

Bu aşamalardan biri olan tasarım aşamasında inşaat mühendisleri birkaç tasarım programı kullanırlar. Bu programlar ile yapıya gelebilecek rüzgar, deprem kar veya patlama gibi yük etkileri hesaplanır ve dayanıklılık hesabına göre gerekli olan malzeme tip ve özellikleri belirlenir. Malzeme dayanımı, kalitesi ve diğer yapısal özellikleri belirlendikten sonra maliyet hesabı yapılır. Son aşamada ise inşa edilecek mühendislik yapısının şantiye aşaması başlar, bu aşamada inşaat mühendisleri yapının projenin baştan sonuna kadar her aşamasının doğru bir şekilde uygulanması için proje takibini yapar.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *