«

Görülecek Yerler Listesi

Marmara bölgesinde bulunan Sapanca, Sakarya iline bağlı, doğal güzellikleri ile meşhur olan bir ilçedir. İstanbul, Bursa ve Kocaeli’ne çok yakın bir konumda olması sebebiyle bu illerden özellikle hafta sonları çok fazla ziyaretçi alan Sapanca, yabancı turistler tarafından da yaklaşık 5-10 yıldır oldukça fazla tercih edilen bir yerdir. İlçenin, Kartepe ve Maşukiye’ye olan yakınlığı, bu bölgeye yapılan gezilerin keyfini kat kat artırıyor. Türkiye’nin Karadeniz bölgesi de gezilecek yerler olarak gerçekten değerli ve doğal güzellikleri olan bir bölgedir.

Balıkesir Ayvalık’ta Görülecek Yerler

Ayvalık Türkiye’nin Marmara Bölgesinde Balıkesir’in Ege bölümünde yer alan turistik bölgelerin önünde yer alan gezip görülecek yerler arasında başlardadır. Konumundan dolayı turizm açısından oldukça değerli bir bölgedir. Balıkesir’de gezilecek yerleri sayacak olursak; Cunda Adası, Tarihi Rum Evleri, Şeytan Sofrası, camiler ve kiliseler bunlardan sadece bazılarıdır. Hediyelik eşya almak isteyenlerin tercihi ise Ayvalık Çarşısı’dır. Doğayı ve farklı kültürleri sevenlerin kesinlikle gezmesini öneriyoruz.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Son zamanlarda oldukça popüler olan Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon, yaylaları ve çeşitli gölleri ile son zamanlarda turistlerin ve ülke insanının gözdesi olarak yer alıyor. Uzungöl gölü Karadeniz’de bir çok kişinin gitmeyi hayal ettiği yerlerden biridir. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlıdır. Muhteşem gölü ve yeşillik manzarası ile bizlere güzel fotoğraflar çekmemizi sağlıyor. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan Trabzon Kalesi, askerlerin savunma amaçlı kullanmış olduğu tarihi yapıdır. Trabzon’a gidip Sümela Manastırını da görmeden olmaz tabi.

Sapanca’ da Görülmesi Gereken Yerler

Sapanca’ya gidildiğinde, sapanca göl kenarı ve ilçeye sınır olan Kırkpınar sahilinde yer alan göl kenarı restoranlarında kahvaltıyla güne başlanabilir. Bu kısımlarda yer alan işletmeler göl manzarası eşliğinde alışılmışın dışında bir kahvaltı hizmeti sunuyorlar.

Kahvaltı sonrası Sapanca Gölü kıyısında kısa bir yürüyüş yapılarak sahil bitiminde yer alan sanat sokağında; el emeği ürünler, hediyelik eşya ve yöresel doğal gıdalar satan minik dükkânları ziyaret edebilirsiniz.

Sapanca gölü, dağı ve ormanlarıyla herkese hitap eden aktiviteler barındıran bir ilçedir. Bölgede yer alan dağ tesislerinde At binebilir, ATV turu yapabilirsiniz.

Kartepe Ve Maşukiye’de Gezilecek Yerler

Sapanca, dağ tesisi açısından oldukça zengin bir bölge ve tüm tesisler bol oksijenli, bol manzaralı konumlarda yer alıyor. Bu tesislerde mola verip dinlendikten sonra Sapanca’ya çok yakın olan Maşukiye’den Kartepe zirvesine doğru çıkabilirsiniz. Kocaelinin ilçesi Kartepe’de gezilecek yerler arasında ön saflarda yer alıyor. Hafta sonunu değerlendirmek isteyenler özellikle Marmara bölgesinde yaşayanların ilk tercihleri arasındadır.

Zirveye çıkarken geçilen vadide, yine ATV, At binme ve bunlara ek olarak Zıpline’a binerek adrenalin yaşayabilirsiniz. Sapanca ve Maşukiye’de bulunan butik oteller, apartlar ve beş yıldızlı oteller, konaklamak için son derece keyifli alternatifler olacaktır.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *