«

Gelincik Otu Nedir, Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

Gelincik Otu Nedir? 

Gelincik otu genel olarak yaz aylarında yetişen ve büyümesi ile bilinen kırmızı renkli bitkilerin başında gelmektedir. Tabi ki çoğu insanın gelincik otu ile alakalı olarak algılarında bir takım değişimlerin yaşanması konusunda da düşünceleri değişim göstermektedir. Nitekim gelincik otu aslında farklı besinlere değişik tatlar yüklemesi açısından da mutfak ürünleri arasında değerlendirilebilen ürünlerden bir tanesi olarak hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu noktada bilinmesi gereken özelliklerinden bağımsız olarak gelincik otunun farklı tüketim alanları olduğunun da altı çizilmesi gerekiyor. Zira çok sayıda hastalığa karşı önlem niteliğinde olan gelincik otunun belirli faydalarını da maddeler halinde sizler ile buluşturmak bu noktada önemli bir eşiği ardınızda bırakmanızı da kolaylaştıracak gelişmelerden bir tanesidir.

Gelincik Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Astım, bronşit gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelmesi,
  • Zihin yatıştıran ve sakinleştiren özelliklerin bir arada sunulması,
  • Huzursuzluk ve uyku gibi problemlere karşı nitelikli bir konuma sahip olması,
  • Mide ağrıları, sindirim sorunları, mide yanması gibi sorunlara karşı gelmesi,

Gibi pek çok özelliği sahip olan gelincik otunun kullanımı da oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Hemen hemen her kır veya bahçe içerisinde bulabileceğiniz gelincik otunu kaynattığınız su ile beraber içerek sağlığınıza olan katkısını gözlemleme noktasında önemli bir adımı da atabilirsiniz. Bu sayede yapacağınız olan karışımın size karşı olumlu geri dönüşlere ev sahipliği yaptığı da alternatif tıp sayesinde ortaya çıkan gerçeklerden biri olarak gözlemlenebilir.

Gelincik otu, yaz aylarında kırlarda yetişmekte olan ve de genelde kırmızı renk çiçek veren bir gelincikgiller familyasına ait bir senelik otsu bitkidir. Gelincik otu bitkisi ortalama olarak 80-90 santimetre arasında uzar. Gelincik tohumunun çiçeği, hem bitkisel boyaların yapımında ham madde olarak hem de çeşitli ilaçların yapımında sıkça kullanılır. Gelincik otu kurutulduğu zaman lezzet vermesi amaçlı ekmek, kurabiye ve börek gibi yemeklerde de kullanılabilir.

Çoğunlukla Avrupa bölgesinde fırıncılıkta tercih edilen bir çiçek türüdür.

Gelincik otu, bronşit, astım ve de boğmaca gibi çeşitli solunum sistemi rahatsızlıkları için sıkça tercih edilen bir bitki türüdür. Gelincik otundan yapılmış olan çaylar, soğuk algınlığı ile beraber süregelen balgam veya öksürük şikayetlerini de çözer.

Gelincik otu, sakinleştirici, rahatlatıcı ve zihin açıcı bir özelliğe de sahiptir. İçindeki alkaloidler sayesinde insanı yatıştırır. Ayrıca yapılmış olan bilimsel araştırmalar ile gelincik otunun kullanımı sinir ya da ajitasyon hastalıklarına da oldukça yarar sağladığı görülmüştür.

Anksiyetenin sebebiyet verdiği endişe, uyku problemi ve diğer birkaç bozuklukların tedavi için gelincik otu oldukça tercih edilir.

Yapılan araştırmalara göre de gelincik otunun hafif ağrılarınızın tedavisi konusunda şifa olduğu ispatlanmış bir gerçektir.

Siyatik, nevralaji ve çeşitli kas ağrılarında, eklem ağrılarında gelincik otu sağlığa faydalı olmaktadır. Eklemlerde yaşanmış olan şişliklere de tedavi de kullanılabilir.

Gelincik otu mide sıkıntısı, hazımsızlık, kabız gibi sorunlarda ve şikayetlerde, bazı sindirim sistemi hastalıklarda tedavi amaçlı oldukça sık bir şekilde kullanılır.

Gelincik otu cilt bozukluğu olan kişilerde oldukça yarar sağlayan bir bitki olarak herkes tarafından bilinir. Nemlendirici taşıyan özelliği ile ciltte meydana gelmiş olan kaşıntı veya kuruluk gibi sorunların tedavisine yardımcı olur ve cildi besler. Bunun haricinde saç bakımı ve saçtaki kepek sorununa da gelincik otu iyi gelecektir. Gelincik otunu kaynatabilir ve kepekli olan saçlarınıza masaj yapar gibi sürerseniz kepekten kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Bunların haricinde gelincik otu kanser gibi rahatsızlıkların da önüne geçer ve gerekli olan şifayı sunar.

Gelincik Otu Nasıl Tüketilir?

Gelincik otu da günlük olarak iki doz alındığı zaman her halükarda belirli hastalıkların karşısında bir duvarı da vücudunuzda oluşturacaktır. Nitekim kanser rahatsızlıklarına iyi gelmesinden ötürü de özellikle sağlık faaliyetlerinin nispeten daha sınırlı olduğu bölgelerde tercih edilen bitkilerin başında gelincik otu da geliyor. Ek olarak cilt sağlığı, saç bakımı gibi sorunları olan insanların da gelincik otunun nimetlerinden faydalanmaları önemle rica ediliyor. Yine de kafanızda yaşadığınız soru işaretleri varsa bu ürünleri satan aktarlardan da bilgi almanız mümkün bir konumda.

Gelincik otu kavurması: Gelincik otlarını su da iyice temizleyerek yıkayın. Yıkadıktan sonra da otları bıçakla iyice doğrayın ve tavaya koyun, üzerine birazda zeytin yağı ekleyin. 1 adet doğranan soğanı da kavurun. Kavurduktan sonra üzerine bir kaşık salça dökün. Daha sonra ise doğramış olduğunuz gelincik otlarını kavrulan soğanların üzerine ekleyin. İsteğe göre pul biber ve birazda tuz ekleyebilir veya yumurta da kırarak daha güzel hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

Gelincik otu salatası: Bugün arklı bir salata hazırlamak isteyenler için Gelincik otu salatasının tarifini sizlere sunuyoruz. Yine gelincik otunu su ile tertemiz yıkayarak ardından iyice doğrayın ve üzerine limon ve zeytin yağı ekleyin. Dilerseniz üzerine rendelenmiş havuçta ekleyebilirsiniz. Bu sayede salatanız daha güzel bir hale gelecektir 🙂 Afiyet olsun.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *