«

Gece veya Akşam Sakız Çiğnemek Günah Mı?

Bazı toplumlarda yaygın olan batıl inançlar ve aslı olmayan bilgiler, uzun yıllar boyunca canlılığını koruyabiliyor. Bu tür asılsız inançlar, maalesef kuşaktan kuşağa bir miras gibi aktarılıyor. Bu, kimi zaman dini inançlarla kimi zaman toplum örf adetleriyle alakalı bir durum olabiliyor. Uzun yıllar boyunca canlılığını koruyan “gece sakız çiğnemek günah mı” sorusu da bizim toplumumuzda yıllara meydan okuyan bir inanıştan geliyor.

Pek çok kişi özellikle çocuk yaşlarda, geceleri sakız çiğnemenin günah olduğu uyarısıyla karşılaşmıştır.  Çocukken yaşanılan ve duyulan şeylerin kolay unutulmaması, bugün bu sorunun canlılığını korumasında en önemli etkendir. Bu inanışla büyümüş kişilerin sorgulamadan bunu devam ettirmesi neticesinde günümüzde hala gece sakız çiğnemenin sakıncalı olup olmadığı merak ediliyor.

Bu sorunun sorulduğu çeşitli din âlimleri kesinlikle geceleri sakız çiğnemenin günahla ilgisi olmadığı konusunda hemfikir. Sakız çiğnemenin günah olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. İslam dini, haram olan şeyleri yasaklar. Sakızın içerisinde haram sayılan bir madde olmadığı sürece çiğnenmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca bunun için gece- gündüz ayrımı yapılmamıştır.

Gece sakız çiğnemek günah mı sorusu ile karşılaşan âlimler; bu inanışın günah olmadığını belirtmekle beraber, çiğneme şeklinden dolayı duyulan rahatsızlığın böyle bir inanışa sebep olabileceğini söylüyor. İslam inancında edep ve güzel ahlak çok önemlidir. Gece veye Akşam Sakız çiğnemekle ilgili bir yasak olmamasıyla beraber çirkin bir tavırla ve saygısızlık olarak nitelendirilecek şekilde sakız çiğnemek İslam edebine aykırı görülmüştür. Ancak sakız çiğnemek günahtır diye herhangi bir bilgi yoktur.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Halil Efe KIR

    Niye günah olsun ya ?