«

Funda Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Funda Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Funda Bitkisi, süpürge çalısı, erica, galluna vulgaris, süpürge otu ve buruyere isimleri ile de bilinir. Çok dallı bir bitki olması haricinde tüm sene boyunca yeşil bir görünümdedir. İğreney benzer minyatür türlü yapraklara sahiptir. Çiçeğin rengi pembe ila mor arasında olan funda bitkisi, yaz aylarında çiçek açmaya başlar. Çiçek rengi itibari ile dekoratif ya da peyzaj tamamlayıcı olarak kullanılabilir.Avrupanın çoğu bölgesinde, Rusya ve Asyanın bir bölümünde, Kuzey Amerikanın atlantik alnında oldukça fazlaca yetişir.Bataklıkların kenar kısmında veya dağların yamaçlarında sıkça rastlanır. Asidik toprakları ve güneş ışığını oldukça severler.

Botanik adı calluna vulgaris diye adlandırılan fundayı birçok kişi süpürge otu olarak ta bilir. Bitki birçok kişi tarafından dekoratif görünümü ile ün kazansa da geçmişten günümüze kadar yaşlılık karşıtı bakım ve cildi güzelleştirme yöntemleri için oldukça tercih edilmiştir. Funda bitkisi temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında toplanır ve kurutularak kullanılır. Oldukça uzun ömürlü bir bitki olan funda, yaklaşık ömrü elli yıldır.

Funda Bitkisinin Faydaları

  • İdrar ve yolu ile ilgili problemler için oldukça tercih edilir ve tedavilere yardımcı olur.
  • Sistit tedavisinin çözümünde kullanılır.
  • Böbrekleri temizlemek için tercih edilir.
  • Mesane sorunlarına bire birdir.
  • Soğuk algınlığı veya boğaz ağrısına iyi gelir
  • Öksürüğü alıcı bir etkisi vardır.
  • Uyku sorununu çözer.
  • Sindirim sistemi problemlerinde kullanılır.

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır?

Güzel bir funda çayı yapmak isterseniz önce yarım litre suyu kaynatmanız ve ateşten alıp altı çay kaşığı funda kurusunu içine eklemeniz gerekir. Daha sonra on ila on beş dakika arası demlenmeye bırakın. Bal ile beraber karıştırıp tüketebilirsiniz. Tavsiye edilmiş olan tüketim adedi günde bir ya da iki bardaktır. Fundayı çayını kuru bir şekilde ya da taze olarak ta hazırlayabilirsiniz. Bitkinin sadece çiçekleri değil, yaprakları da oldukça faydalıdır. Kurutulmuş olan funda çiçeklerini serin ve güneş ışığı almayan bir yerde hava almayan bir kavanozda saklamanız gerekir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *