«

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Çeşitli çiçek ve meyve kokularının etil alkolle birleştirilmesiyle oluşan hoş kokulu maddeye kolonya deniyor. geçmişten beri en çok kullanılan koku türlerinden biri olan kolonya son zamanlarda dezenfekte edici özelliği ile çok popüler bir hale geldi. Kolonyalar üzerinde derece cinsinden bir ibare görülür. Bu, kolonya içerisinde ne kadar alkol olduğunu gösteren ibaredir. Örneğin: 70 derece veya 80 derece gibi… Peki, kolonya nasıl yapılır?

Ellere veya cilde sürüldüğünde kolonyanın içinde bulunan alkol hızlıca buharlaşır. Bu da kişiye ferahlama hissi verir, tazelik hissi uyandırır. Ardından kolonyanın kokusu kalıcı olur. Kolonya bulmanın zor olduğu zamanlarda diğer malzemeler edinilebiliyorsa doğal kolonyalar elde etmem mümkün. Kendi kolonyanızı yaparken dilediğiniz sevdiğiniz kokulardan yararlanabilirsiniz.

Kolonya yapmak için gerekli malzemeler edinildiğinde yapımı çok zor değildir. Kolonya yapabilmek için gerekli olan malzemelerin başında tabi ki etil alkol geliyor. Kolonya nasıl yapılır sorusuna alkollü ve alkolsüz tariflerle yanıt verelim.

Evde Alkollü Limon Kolonyası Yapımı

Evde kolonya yapmak istiyorsunuz ve alkollü bir kolonya yapacaksanız gerekli malzemeler;

 • 400 ml etil alkol
 • 8-9 damla limon yağı veya istediğiniz başka bir yağ (lavanta, portakal çiçeği vs.)
 • 100 ml saf su

Edindiğiniz temiz kabın içine alkol ve suyu ekleyin. İyice çalkalayın. Ardından dilediğiniz kokunun yağını ekleyin ve tekrar çalkalayın. 24 saatlik sürede hazırladığınız kolonyayı kapağı kapalı olacak şekilde beklemeye bırakın. Ardından kolonyanızı kullanabilirsiniz.

Evde Alkolsüz Kolonya Nasıl Yapılır?

Alkollü kolonya tarifini verdik, evde alkolsüz kolonya nasıl yapılır? Alkolsüz kolonya tercih edenler için:

 • 250 ml kadar elma sirkesi
 • 8-10 damla limon, bergamot, portakal vs. yağı
 • 250 ml saf su
 • Temiz bir sprey şişesi

 

Tüm malzemeyi temiz şişede karıştırıp iyice çalkalayın. Alkolsüz ancak sirke sebebiyle dezenfekte edici kolonyayı özellikle bebek ve çocuklarda güvenle kullanabilirsiniz

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Serkan Gür

  alkolsüz olması iyi

 2. Melike

  Bu dönemde artık herşeyi evde yapar olduk gerçekten. Yaklaşık olarak 3 aydır hatta belkide daha da uzun olabilir kendi evimde yapıyorum ekmeğimi bile. Kolonya yapımını araştırmıştım daha önce ama bu sizin yazınız daha pratik gibi duruyor. Bi deneyecğim sonuçu da sizinle paylaşıcam iyi günler 🙂