«

Erik Neye İyi Gelir? Eriğin Sağlığımıza Faydaları

Erik Neye İyi Gelir? Eriğin Faydaları Nelerdir?

Farklı çeşitleri ile çok fazla sevilen bir meyve olan erik, lezzetinin yanı sıra çeşitli faydalar da bulunduruyor. Yaz gelirken yeşil erik, mevsim boyunca tüm erik çeşitleri ve kış aylarında da erik kurusu, bol bol tüketiliyor. Lif ve vitamin deposu erik neye iyi gelir, eriğin faydaları nelerdir, yazımızın devamında görebilirsiniz.

 • Erik, antioksidan içeriği sayesinde cilt dostu bir meyvedir. Cildi yeniler, parlak bir görünüm kazandırır.

 • İçeriğinde bulunan potasyum, hücre ve dokuların verimli çalışmasını sağlar. Vücutta meydana gelen kasılmaları iyileştirir.

 • Lif deposu bir meyve olması sebebiyle kabızlık şikâyetlerini önler, sindirimi hızlandırır. Özellikle kuru erik, bağırsak sorunları yaşayanlar için müshil etkisine sahip mucizevi bir meyvedir. Bağırsaklarda sıvı salgılanmasını artırarak atıkların atılmasını hızlandıran erik en iyi doğal sindirim ilacı olarak adlandırılabilir.

 • Erikte bulunan yüksek oranda C vitamini, meyvenin bağışıklığı artırmasını sağlar. Çeşitli enfeksiyonlar ve iltihaplanmalara karşı koruyucu bir önlem sayılan erik, hastalıklara karşıda koruyucudur.

 • İçeriğindeki K vitamini ve potasyum ile kırmızı kan hücresi oluşmasında yardımcı olan erik, demir ve bakır içeriği ile kanın temizlenmesini sağlarken kan dolaşımını da artırır.

 • Erik neye iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan birisi de; eriğin kemik sağlığına olan olumlu katkılarından bahsetmek olacaktır. Erik, kemikleri güçlendirir, osteoporozu önler.

 • Düzenli erik tüketimi, kalp ve damar hastalıklarından korur, kalp krizi ve ritm bozukluklarının önüne geçer.

 • Hamilelikte düzenli tüketilen erik, anne ve bebek sağlığına faydalıdır.

 • Anksiyetenin önlenmesini sağlar.

 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar kanserli hücrelerle savaşır.

Eriğin Faydaları Ve Kilo Vermeye Etkisi

Erik, sağlığa olan faydalarının çokluğu ile adeta mucizevi bir meyvedir. Eriğin içeriğinde bulunan lif, vitamin ve mineraller, kilo vermede yardımcıdır.

Eriğin içerisinde bulunan B6 vitamini, sinir hücreleri arasında iletişime yardımcı olur. Böylece sinir sistemini düzenler. Serotonin miktarına katkıda bulunan erik, iştah kontrolü sağlar, konsantrasyonu düzenlemeye yardımcı olur.

Yüksek lif içeriği ve sindirimi düzenleme özelliği ile diyet listelerinde sık yer alan erik, düzenli tüketimlerde kilo vermeye yardımcı olur.

Eriğin faydaları, meyvenin düzenli olarak tüketilmesi ile çok hızlı bir şekilde görülebilir. Eriği tuzla yemenin zevki hiç bir zaman tartışılmaz ama çok fazla tuz tüketmemeye de özen gösterelim.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Furkan

  Erik en çok sevdiğim meyveler arasındadır. Sizlerinde çok fazla tüketmesini öneriirm. Faydaları gerçekten çok fazla. Özellikle zayıflamak isteyenlerin çok tüketmesi lazım.