«

Ehliyet Başvuru Belgeleri – Ehliyet Harcı Ne Kadar? 2019

ehliyet basvuru belgeleri neler - Ehliyet Başvuru Belgeleri - Ehliyet Harcı Ne Kadar? 2019

Sürücü belgesi ile ilgili yeni düzenlemelerin ardından, ehliyet almak isteyen kişilerin, ehliyet başvurusu yapabilmeleri için gerekli adımlar da değişti. Yapılan düzenlemelere göre ehliyet başvurusu artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet adresinden yapılıyor. Ehliyet başvuru belgeleri, sürücü belgesi almaya hak kazanan kişiler tarafından başvuru öncesinde hazırlanmalıdır.

Sürücü belgesi almaya hak kazanmak için, öncelikle bir sürücü kursuna başvurmak gereklidir. Sürücü kursunda ilkyardım, motor, trafik dersleri alınır. Teorik derslerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenli olarak yapılan ehliyet sınavına girilerek başarılı olduktan sonra direksiyon derslerine geçilir. Yapılan son değişikliklere göre, direksiyon dersleri sırasında, adaylara motor bilgisi de verilir. Direksiyon sınavında da başarılı olan adaylar sürücü belgesi almaya hak kazanır. Bu adaylar en kısa zamanda kurslarına başvurarak sürücü sertifikalarını alıp, ehliyet başvuru belgeleri ile beraber ehliyet başvurularını yapmalıdır.

Ehliyet Başvuru Belgeleri İle Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Dijital ortama taşınan sürücü belgesi alma işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine girerek, burada bulunan randevu al kısmından randevu oluşturmalısınız. Gerekli belgeleri ise randevu öncesinde hazırlayıp, son kontrolleri yaparak sorun yaşamadan başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Ehliyet alma işlemi için belirli sınıf ehliyetlere belirli yaş sınırları konmuştur. Sürücü belgesi almak üzere kursa başvurduğunuzda bu konuya dikkat etmelisiniz. A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet almak isteyenlerde 17 yaşı doldurmuş olma şartı aranır. B ve G sınıfı ehliyet için 18 yaşı, C, D ve E sınıfı ehliyet almak içinse 22 yaşı doldurma şartı aranır. Ayrıca tüm sınıflar için sürücü belgesi almak isteyen kişilerin ilkokul mezunu olması şartı bulunuyor. Ehliyet başvuru belgeleri ise;

• TC kimlik numarası bulunan kimliğin aslı ve fotokopisi
• Öğrenim durumunu gösteren diploma veya öğrenim belgesinin aslı ve fotokopisi
• Uzman hekim tarafından verilmiş sürücü sağlık raporu
• Sürücü sertifikası
• Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç belgesi
• Adli sicil kaydı
• 2 adet son altı ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
• Kan grubunu gösterir belge
• 18 yaşını doldurmamış adaylar için veli veya vasi muvafakat belgesidir.
Yabancı uyruklu kişilerden ise noter tasdikli pasaportun Türkçe tercümeli hali, ülkede 6 aydan fazla süre kalacağına dair ikametgâh izni veya öğrenci ise öğrenim vizesi istenir.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet adresinden randevu alarak ehliyet alma işleminizi yapabilirsiniz. Başvurular sırasında gerekli görülürse adres güncellemeleri ve kimlik kontrolleri yapılır. Kişilerden imza alınır, fotoğrafları dijital ortamda taranır ve parmak izleri alınır. Son olarak başvuru formu veri tabanına kaydedilir ve işlem tamamlanır.

Ehliyet Harcı Ne Kadar?

ehliyet harc ucretleri - Ehliyet Başvuru Belgeleri - Ehliyet Harcı Ne Kadar? 2019

Tüm sınavlarda başarılı olarak ehliyet almaya hak kazanan kişiler, ehliyet harcı ne kadar, merak ediyor. Ehliyet harcı, sürücü belgesi harç ve değerli kâğıt bedeli, ehliyet kartı bedeli ve vakıf payı şeklinde üç ödemeden oluşuyor. İlk kez ehliyet alacak kişiler, bu üç ödemeyi de yapmak mecburiyetindedir.
Sürücü belgesi sınıflarına göre ödenmesi gereken harç miktarı değişiklik gösteriyor. A2 sınıfı sürücü belgesi harç ücreti 164,40 lira iken 2019 yılında 203,40 TL’ye yükseldi. B sınıfı sürücü belgesi harcı 495,70 TL iken 2019 yılında 613,30 TL’ye çıkarıldı. F ve H sınıfı sürücü belgeleri için harç ücretleri 164,40 TL’den 203,40 liraya yükseltildi.
Ehliyet yenilemek veya kayıp durumlarında ehliyet harcı ne kadar, diye merak edenlerin ise ehliyet harcı olarak sadece değerli kâğıt bedeli yatırıldığını bilmeleri gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

avatar

admin

Merhaba Ben Furkan, 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Şuan eğitimimi açık öğretim üzerinden tamamlamaktayım. İnternet işlerine ve bilgisayar oyunları karşı merakım var. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *