«

Egzama Tedavisi İçin Evde Yulaf Maskesi Hazırlama

Egzama, deriyi kurutarak, kabarcık ve kaşıntılara sebep olan bir cilt hastalığıdır. Farklı tipleri bulunan egzama, oldukça yaygın görülmekte ve herkeste farklı şekilde seyretmektedir. Egzama tedavisi, çeşitli kremler, losyonlar ve doğal yöntemlerle yapılabiliyor. Ancak kesin sonuç almak çok kolay olmuyor. Dikkat edilmediği takdirde tekrarlayabilen bir rahatsızlık olan egzama, kişilerin günlük hayatını da zorlaştırıyor.

Egzama, en yaygın olarak ellerde görülüyor. Buna ek olarak saç dipleri, yüz, ayaklar, kollar ve vücudun diğer bölgelerinde de egzamaya rastlanabiliyor.

Egzama Nedenleri

Egzama, çok sık görülmesine rağmen kesin bir neden söylenemeyen bir rahatsızlıktır. Egzamaya sebep olan pek çok farklı etken bulunuyor ve bu etkenler, herkeste aynı sonucu yaratmıyor. Egzama tipleri, oluşum nedenine bağlı olarak farklılık gösteriyor. Alerjik sebeplerle oluşma durumunda egzama tedavisi yapılsa bile, alerji yapan madde ile temas devam ederse, hastalık tekrar edebiliyor.

Kimi hastalarda; deterjan, sabun ve su gibi etkenler egzama oluşumuna neden olabilirken kimilerinde kozmetik ürünleri, tozlu ortam, kimyasal maddeler, egzamaya sebep olabiliyor. Ev hanımları, sürekli kimyasallarla iç içe olan kişiler, temizlik işlerinde çalışanlar, egzama hastalığında risk grubunda görülüyor.

Egzama tanı ve tedavisi için muhakkak hekime başvurulmalı ve önerdiği ilaç ve kremler kullanılmalıdır. Buna ek olarak yan etkisi olmayan doğal tedavi yöntemleri ile de egzama tedavisi desteklenebilir. Bu doğal tedaviler arasında yulaf maskesi oldukça başarılı bir yöntem. Egzama tedavisi için evde yulaf maskesi tarifi ile egzama probleminizi dindirebilirsiniz.

Egzama İçin Yulaf Maskesi Tarifi

Egzama sorununa e yapımı çözüm arayanlar kolay bulunan malzemelerle yulaf maskesi hazırlayabilirler.

  • 2 su bardağı Oldukça ince öğütülmüş yulaf ezmesi
  • Ilık su dolu küvet

Küvete iki su bardağı yulaf ezmesini ekleyip karıştırın. Ardından küvete girerek yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda küvetten çıkın ve cildinizi hafifçe kurulayarak hekiminizin önerdiği bir nemlendiriciyle nemlendirin. Yulaf ezmesi, egzama ağrılarını azaltır, yatıştırıcı özellik taşır.

Egzamadan etkilen bölgeniz küçük bir alandaysa egzama tedavisi için: 1-2 kaşık ince öğütülmüş yulaf ezmesi ile 1-2 kaşık soğuk sütü karıştırıp macun haline getirin. Egzamalı bölgenize bu macunu uygulayın. 10-15 dakika bekletip durulayın ve nemlendirin.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *