«

Dünyanın Ucu Neresidir?

Dünyanın şekli, oluşumu, hareketi gibi konularda hemen hemen herkesin kafasında bazı sorular var. Bu sorulardan biri de; “Dünyanın Ucu Neresidir” sorusudur. Dünyanın ucu kavramı, dünyanın şekli sebebiyle bir netlik belirtmiyor. Ancak son yıllarda dünyanın bir ucu olarak Patagonya işaret ediliyor. . Güney Amerika’da yer alan Arjantin’in güneyindeki kısımlar Patagonya olarak biliniyor. Buraya aslında dünyanın güney ucu denilebilir Burada yer alan Ushuaia kenti, dünyanın en güney ucu olarak kabul ediliyor. Aslında bu konuda tartışmalar var ancak bu kentten daha güneyde kalan yerler daha çok askeri üs niteliğinde olduğu için burası güney uç olarak kabul ediliyor.

1520 yılında kâşif Macellan, 1831 yılında ise gezgin Charles Darwin, bu bölgede gezi ve inceleme yapmıştır. Hatta Darwin’in, Patagonya bölgesinde karşılaştığı farklı canlı türleri sebebiyle evrim teorisinin temellerini orada attığı söylenir.

Patagonya, eşsiz doğa güzelliklerine sahip bir bölgedir. Şelaleleri, buzulları, penguenleri ile ziyaretçilerinin uzun süre aklından çıkmıyor. Dünyanın ucu neresidir diye merak edenlerin Patagonya Ushuaia kentini araştırmalıdır. Eğer bölgeye gitme imkânınız varsa Ushuaia ’da bulunan Tierra del Fuego milli parkını mutlaka ziyaret edin. Burada bol bol “dünyanın sonu” tabelası görebilirsiniz. Burası dünyanın sonu olarak da adlandırılıyor. Üstelik burada Dünyanın Sonu Müzesi, Dünyanın Sonundaki Deniz Feneri’ni olarak bilinen yerler de bulunuyor. Ziyaretinizde buraları da gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Ulas kaan sahmaroglu

  EliniE emeğinize sağlık.

 2. burak öztürk

  Dünyanın ucu ucsuz bucaksız imkanlar sunan güzelbilgi.com dur 🙂

 3. Arda Gülez

  güzel blog başarılar

 4. Berkay ertekin

  Elinize sağlık çok beğendim

 5. Mustafa Yiğit Yıldız

  Gayet açıklayıcı ve güzel anlatım olmuş Başarılar 🙂

 6. İsa

  Çok güzel bilgiler doğru bilgiler ben bu kadar iyi bir Site görmedim hepsi doğru bilgi ~İsa

 7. Kerem Zayim

  Faydalı kısa ve öz anlatımlı başarılar

 8. batuhan Çakır

  dünyanın ucu yeni havalimanıdır 🙂