«

Dünyada kaç farklı ırk vardır?

Dünyada kaç farklı ırk vardır?

Dünya üzerinde yaşayan insanlar, coğrafi, biyolojik, etnik, farklılıklara sahiptirler. Ten rengi, vücut biçimi, kemik yapısı, kültürel yapı gibi çeşitlilikler, insanları görünüş olarak birbirinden farklı kılar. İnsanların bu farklılıklar baz alınarak kategorize edilmeleri, ırk kavramını oluşturur. Peki, dünyada kaç ırk var? Irklar, çeşitli sebeplerle yapılan göçlerle inşaların birbirleriyle karışık yaşamaları sonucunda da çeşitlenmiştir. Alt ırk veya melez ırk kavramı bu şekilde meydana gelmiştir. Dolayısıyla ırk sayısı da artmıştır.

Dünya nüfusu çok fazla olduğu için bunca insanı ırksal olarak gruplamak zordur. Ancak genel olarak renklere göre bir ayrım yapıldığında; sarı, beyaz, siyah, kızıl gibi ırksal ayrımlar yapmak mümkün. İnsanların deri ve saç yapısına göre ırk gruplarına ayrılması, ırkların belirlenmesinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Dünyada kaç ırk var sorusu, çeşitli yöntemlere göre yapılan sınıflandırmalarla cevaplanmalıdır.

Kullanılan yöntemlerden diğeri ise kafatasına göre ırksal gruplandırma yöntemidir. Bu yönteme göre kafaya tepeden bakılır ve bu görünüş esas alınır. Kafatasına göre yapılan ırk ayrımında üç sınıf bulunur.

 • Brakisefal (kısa kafa)

 • Dolikosefal (uzun kafa)

 • Mezosefal (orta kafa)

Irklar yalnızca renklere ve kafatası şekline göre belirlenmiyor. Yüz yapısı, burun ve dudak yapısı, boy, ırksal ayımda belirleyicidir. Dünyada kaç ırk var sorusu bu belirleyenlere göre yanıtlanırsa dünya üzerindeki ırklar 6 tipte ifade edilebilir.

 1. Negroid: siyahi ten rengi, kıvırcık saçlar ve yassı burunlar ile zenci ırkı temsil eder.

 2. Australoid: dalgalı saçlar, koyu ten rengi ve düz burun. Avustralya’da yaşayan yerliler ve Güney Hindistan da yaşayan yerliler bu gruba girer.

 3. Nordik: mavi gözler, sarı saçlar, uzun boy ile kuzey Avrupa ırkıdır

 4. Mongoloid: siyah saç, çıkık elmacık kemikleri, şişkin göz kapakları ile Moğol, Japon ve Çin gibi Asya ülkesi insanları bu gruba girer.

 5. Alpin Tip: Fransa, Rusya ve orta Avrupa’da yaşayan geniş baş, düz saç ve kısa boylu ırktır.

 6. Akdeniz Grubu: uzun baş yapısı, dar yüz ve koyu göz rengi ile İskoçya, İtalya Ve Hindistan’a kadar olan bölgedeki insanlar bu ırk grubuna dâhildir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. yasin arslan

  Yarlı bir makale olmuş bilmediğim bilgiler öğrendim. Kafatasına göre yapılan ırk ayrımında üç sınıf bulunduğunu bilmiyordum. burada ğrendim