«

Dünyada Kaç Canlı Türü vardır?

Dünyada Kaç Canlı Türü vardır?

Dünya, içerisinde pek çok farklı yaşam alanı ve canlı barındıran kocaman bir yer. Yaşamın başladığı günlerden bugüne dek, dünya üzerinde canlı türleri yaşamını sürdürüyor. Zaman içerisinde kimi canlılar mutasyona uğramış, değişmiş, kimisi ölmüş, kimi zaman yeni canlı türleri ortaya çıkmıştır. İnsan, hayvanlar, bitkiler ve çeşitli mikroorganizmalar dünya üzerindeki canlı türlerini oluşturuyor. Bugün bir menekşenin bile onlarca farklı türü bulunurken Dünya’da kaç canlı türü var?

Dünya üzerindeki canlı türleri ile ilgili çeşitli bilim dallarında araştırmalar yapılmıştır. Her alanda yüzlerce binlerce mikroorganizma bulunur. Gözle görülemeyen pek çok mikroorganizma varken ve her geçen gün aralarına yenileri eklenirken bu canlıların her birini adlandırmak mümkün değildir. Ancak bulunan her yeni canlıya isim verilir ve kayıt altına alınır. Ancak var olan canlı türlerinin hepsini kayıt altına alınması bin yılı bulan bir zaman alabilir. Dolayısıyla Dünya’da kaç canlı türü var sorusunun net yanıtı, içinde bulunulan zamana göre cevaplandırılabilir.

Herkesin bildiği gibi yıllar içerisinde bazı canlı türlerinin nesli tükenebilir. Günümüzde pek çok hayvan ve canlı türünün nesli tehlikede ve bu alanda çalışmalar yapılıyor. Geçmişten günümüze ulaşamayan birçok canlı türü de bulunuyor. Bunlar arasında en bilineni dinozorlardır. Buna benzer pek çok canlı günümüze kadar gelememiştir.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Microsoft Araştırma Merkezi birlikte yürüttükleri çalışma ile yüzde 70’i suyla kaplı olan yeryüzünde tespit edilen canlı türlerinin ¾’ünün karada yaşadığını belirttiler. Yine aynı araştırmaya göre yaşadığımız uçsuz bucaksız Dünya’da 8700000 canlı türü olduğu belirtiliyor. Bilim insanları her yıl neredeyse 15 bin kadar yeni canlı türü keşfediyor. Ancak bulunamayan canlı türleri düşünülerek bir tahmin yapıldığında bu sayının 100 milyonu bulabileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *