«

Dövme Yaptırdıktan Sonra Bakım Süreci

Dövme yaptırmanın hayatımıza kalıcı bir renk katacağı aşikâr. Birçok kişi ise kulaktan kulağa yayılan söylentiler sebebiyle dövmeye karşı tepkili bir bakış açısına sahip. Öncelikle dövme yaptırmaya karar verirken ne gibi hususlara özen göstermeniz gerektiği konusuna değinmek gerekiyor.

 • Steril bir dövme stüdyosu
 • Hijyenik dövme ekipmanları
 • Kaliteli dövme malzemeleri
 • Tecrübeli bir dövme sanatçısı

Yukarıdaki maddelerden birisinin bile eksik olması durumunda dövme yaptırma tecrübeniz kabusa dönebilir. Dövme yaptırmadan önce yapılacak olan bölgeye iğne dokunuşlarıyla ufak bir yara açılacak gözüyle bakmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlem acı duymadığınız bir işlem olduğu gibi hiçbir sağlık sorununa da sebep olmamaktadır.

Dövme Yaptırırken Acı Hissediliyor Mu?

Dövme işlemi sırasında yapılan bölgeye göre değişen bir acı durumu söz konusu olabilir. Bu kol gibi bölgelerde sivrisinek gezintisi gibi hissedilir. Ense ya da göğüs gibi daha hassas bölgelerde ise biraz daha yüksek bir acı eşiği söz konusu olabilir. Asıl mühim olan unsur steril olarak her seferinde yeni iğne ucu kullanmak ve dövme yapılan ortamın sterilizasyonunu sağlamaktan geçer.

Dövme Yaptırdıktan Sonra Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dövme sonrası bakım başlı başına önemli bir noktadır. Özellikle yukarıdaki aşamalar kadar özen gösterilmesi gerekir. İlk etapta sık yapılan yanlışlardan ötürü solan, enfeksiyon kapan, iyileşme süreci geciken dövmeler olabileceğini belirtelim. Bu süreci yaşamamak içinse aşağıdaki adımları uygulamaktan kaçınmamalısınız.

 • Dövme yapıldıktan hemen sonra streç film veya bandaj ile sarılmalıdır.
 • Açık yara olarak görülmesi gereken yeni dövmenin havayla, tozla ve benzeri çevresel faktörlerle ilişkisi kesilmelidir.
 • Dövme yapıldıktan ilk 6 saat sonra streç film kaldırılarak antibakteriyel olan bir ürünle yıkanabilir. Suyun sıcak veya ılık yerine soğuk tercih edilmesi önemlidir.
 • Yıkama işlemini deriye ve dövmeye baskı uygulayarak yapmamak gerekir.
 • Yıkama işleminin ardından hafif dokunuşlarla steril olmasına özen göstereceğiniz havlu peçete ile hafifçe kurulayabilirsiniz.
 • Sonrasında tekrardan bir sonraki güne kadar streç filmle sarmak faydalı olacaktır.
 • Sonraki gün itibariyle her 6 saatte bir dövmenizin üzerine After Tattoo ismiyle satılan özel kremleri hafif dokunuşlarla uygulamanız önerilir.
 • Vazelin veya benzeri kremler yerine dövme sonrası bakım kremi satın almanız sizin için fayda sağlayacaktır.
 • Dövmeniz kabuklanarak iyileşme sürecine girdiğinde artık sağlıklı bir dövmeye sahipsiniz demektir.

 

Rengi solmayan, uzun yıllar kullanılabilen ve enfeksiyon riskini en aza indirebileceğiniz bir dövme deneyimi için yukarıdaki tüm standartları uygulamanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *