«

Diş Polikliniği Ziyareti Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Dişler beslenme alışkanlıkları, temizlik ve bakımının ihmal edilmesi, sigara ve alkol kullanımı, kullanılan ilaçlar ve çeşitli hastalıklar sebebiyle zaman zaman çürüyebilir, dişlerde tartar ve diş taşı oluşabilir, dişlerin rengi değişebilir. Bu olumsuz durumlarla karşılaşıldığında diş poliklinik ziyareti mutlaka yapılıyor. Bazı kişiler diş problemleri son aşamaya gelip, ağrı ve sızılarına çare bulamadıklarına son çare olarak poliklinikleri ziyaret ediyorlar. Oysa diş problemleri, bu kadar ertelenecek, dikkate alınmayacak sorunlar değil, aksine özen gösterilmesi gereken problemlerdir.

Ağız ve diş sağlığı konusu maalesef yeterince dikkat edilmeyen bir konu. Pek az kişi rutin temizlik ve bakım işlemlerini yapıyor. Öncelikle bu bilincin kazanılması, dişlerin düzgün bir şekilde günde iki kez fırçalanması gerekiyor. Uzmanlar, şekerli ve asitli yiyecekler tüketildikten sonra da dişlerin fırçalanması gerektiğini söylüyor. Dişler düzenli fırçalandığında, çürük oluşumunun önüne geçildiği gibi var olan çürüklerinde ilerlemesi önleniyor.

Diş polikliniği ziyaretleri için genel geçer bir kural bulunmuyor. Diş sağlığına özen gösteren kişiler bu kontrolleri sene de bir defa bile yaptırabilir. Dişlerde herhangi bir ağrı ve sızı olduğunda, diş etlerinde kanama gibi sorunlar olduğunda ise vakit kaybedilmeden hekime başvurmak, tedavinin kolaylığı ve erken müdahale için oldukça önemlidir. Dikkate alınmayan çürükler, zaman içerisinde ilerleyerek diş eti hastalıklarına sebep olabildiği gibi çene kemiğine de zarar verebiliyor.

Diş polikliniği ziyareti yapmadan önce kişilerin bazı korkuları ve akıllarına takılan sorular olabiliyor. Diş hekimi fobisi, bilinen bir gerçek. Bu gibi durumlarda hastaların bilgi alabilmesi için diş poliklinik adresinde muhteşem bilgilere yer veriliyor. Özellikle diş teli fiyatı için sorular fazlasıyla gelmektedir. Site üzerinde yayınlanan yazıları okuyarak bilinçlenmek mümkün. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları sorarak yanıtlar alabilmeniz de mümkün.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *