«

Deri Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Deri eşyaları severek kullanıyoruz. Ancak malzemesi doğal olan çeşitli eşyalarda olduğu gibi deri malzeme kullanılan eşyalarda da uzun süreli kullanımlar sırasında bazı sorunlar oluşabiliyor. Deri ayakkabılar, çanta ve cüzdan, koltuk ve sandalye gibi deri eşyalar, zamanla çatlamalara ve lekelenmelere maruz kalabiliyor. Bu eşyaların bu tür deformasyonlarına çözüm bulmanın ve deri eşyaların periyodik temizlik ve bakımını yapmanın farklı yöntemleri bulunuyor. Peki, deri eşyalar nasıl temizlenir? Deri eşyaların bakımında nelere dikkat edilmelidir.

Deri Eşyaları Temizleme Yöntemleri

Deri eşyalar, malzemesi sebebiyle sıradan yöntemlerle temizlenmemeli. Bu eşyaların deri malzemeye uygun bakım ürünleri ve temizlik maddeleri ile temizlenmesi gereklidir. Bu eşyaların temizlik ve bakımına gösterilen özen, bunların saklama koşullarında da geçerli olmalıdır. Örneğin deri mont, deri ayakkabı ve çanta gibi ürünler, hava alan yerlerde saklanmalı, baza altı gibi alanlarda değil hava alan dolaplarda saklanmalıdır.

Deri eşyaların bakım ve temizliğini eşya türüne göre ele alalım. Bakalım türüne göre deri eşyalar nasıl temizlenir?

Deri Ceket Ve Montlar Nasıl Temizlenir?

Deri montlar ve deri ceketler bahar havalarında kurtarıcı oluyor. Bahardan bahara kullanılan bu ürünler uzun süre dolapta bekleyeceği için tozlanabilirler. Deri ceket ve montların daha uzun ömürlü olması için bu ürünleri asla yıkamamalısınız. Deri mont temizliği yaparken temiz ılık suya batırıp nemlendirdiğiniz bir bez yardımıyla montun tozunu alın ardından kurulayın ve dolaba kaldırın. Eğer deri ceketinizde lekelenmeler varsa geçebilen lekeler için ıslak bez zor lekeler içinse kuru temizlemeyi tercih etmelisiniz. Deri mont ve ceketlerin bakımı içinse vazelin veya zeytinyağı kullanarak deriyi yumuşatıp uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Deri Döşemeler Nasıl Temizlenir?

Deri eşyalar nasıl temizlenir sorusu kapsamında, ev ve işyerlerinde kullanılan deri döşemeleri koltuk ve sandalyeler de ele alınmalıdır. Bu ürünler temizlenirken ürünlerin ıslak kalmamasına çok dikkat edilmelidir. Islak kalan deri çatlar ve deforme olur. Nemli bezle sildiğiniz deri yüzeyleri hemen kurulmalısınız. Temizliği içinde deri döşemeler için özel üretilen temizlik ve bakım ürünleri kullanmalısınız.

Deri Çanta Ve Aksesuarlar

Deri eşyalar nasıl temizlenir sorusu yanında deri eşyaların şeklini nasıl koruruz sorusu da ele alınacak olursa; bu eşyaların uzun süre şeklini koruması için kullanılmadıklarında içlerine sünger veya başka materyaller koyarak muhafaza edilmesi gerektiğini belirtebiliriz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *