«

Deodorant alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Deodorant vücuttaki kokulu teri kokusuz duruma getirerek vücudun güzel ve sade kokmasına yarayan ürünlerdir. Deodorant aslında vücuttaki ter ile ortaya çıkan bakterileri engelleyerek vücudu kokusuz bir duruma getirmektedir. Giydiğimiz kıyafetler yüzünden bakteriler hava ile bulaşamıyor ve bir koku ortaya çıkartıyorlar. Aslında deodorant 2’ye ayrılmaktadır;

  1. Antiperspirant deodorantlar (ıslaklığı önlemeye yaramaktadır, bazıları kokuyu önler)
  2. Antiperspirant olmayan deodorantlar (teri önlemez sadece kokuyu önler)

Deodorant alırken birden fazla seçeneğe dikkat etmeliyiz. Bunlardan ilki, deodorantın şeklini seçmekle başlamaktadır. Deodorant 2 türlü piyasada bulunmaktadır;

  1. Spreyli deodorantlar
  2. Bilyeli deodorantlar

Hangi formatta deodorant kullanacaksak kullanalım ilk olarak çalkalamadan sıkmamalıyız. Bu sayede içerideki koku homojenik bir yapıyla dışarıya çıkmış olacaktır.

Deodorant tavsiyeleri 

Deodorant seçerken ilk öncelikle kokusuz olanları tercih etmeliyiz. Ürünü vücudumuza uygularken ise vücudumuzun kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Tüm ürünleri kullandıktan sonra mutlaka 5 dakika beklemeli ve kıyafet giymemeliyiz. Sprey olanları sıkarken dik ve yaklaşık 15-20 cm geriden uygulamalıyız. Bilyeli olanları kullanıyorsak ise; 2 defa gel git yaparak kullanmak doğru olanıdır.

Deodorant alırken dikkatli olmalıyız 

Yazın olmazsa olmazı deodorantları seçerken birçok insan içeriğine bakmadan kokusu için aldığından doğru deodorantı bulmak zorlaşıyor. İçeriğindeki alkol ve parabenlere dikkat edilmediğinde meme kanseri dahil birçok sağlık sorunlarına yol açar.

Paraben, sayısız güzellik ürünlerinde bakteri üremesini azaltıcı etkide bulunduğundan ve genellikle ucuz olduğundan ürünlerin çoğunda kullanılan bir maddedir fakat kansere neden olur. Uzmanlara göre ürünlerin %85 inde bulunan, bu parabenli ürünleri tercih etmemek sizin yararınıza olacaktır. Bunun yerine su bazlı yağ içermeyen organik ürünler veya doğal tuz ve minerallerden oluşan deodorantları tercih etmelisiniz. Örneğin “cristal” markasının deodorantları tamamıyla doğal tuzlardan oluştuğundan tercih edilebilir bir üründür diğer ürünlere göre 10 kat pahalı olmasına rağmen birçok kadının sağlığı düşündüğünden göz ardı etmeden alması gerekmektedir.

Deodorant aldıktan sonra yapılan en büyük hata ise ürünü, giydiğimiz kıyafetin üzerine sıkmakla başlamaktadır. Giydiğimiz kıyafetin üzerine sıktığımızda, deodorant kıyafet üzerinde lekeler bırakmaya neden olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Furkan

Merhabalar, ben Furkan 1993 İstanbul doğumluyum. 2007 yılından beri web sitelerine karşı hobim var. İlk öğretimi Çorum'da memleketimde okuduktan sonra ortaokulda tekrardan İstanbul'a geldim. Kendimi web site işlerinde ve sosyal medyada geliştirmeye çalışıyorum. Şimdilik güzelbilgi sitesini büyütmeyi hedefliyorum bakalım zamanla neler olacak :)

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. stanbulacilelektrikcisi

    yaza yakışır bi yazı olmuş:) hele ki deodoranta çok ihtiyacımız olan şu günlerde. herkese bedava dağıtasım var.